شهر ملبورن  • استرالیا
  • 9,990 km² km²
  • دلار استرالیا
  • انگلیسی
  • ۴٬۰۷۷٬۰۳۶نفر
  • بزودی
  • بزودی

ملبورن اولین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا و مهمترین شهر فرهنگی این کشور است . ملبورن به لحاظ جمعیت دومین شهر کشور پهناور استرالیا است .
امروزه این شهر به عنوان قطب مهم آموزش عالی و تحقیقات، هنر و فرهنگ و مد، ورزش و تفریح و جهانگردی و نیز فعالیتهای تجاری و صنعتی استرالیا شناخته می‌شود؛ تا جایی که از آن به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر و مد و ورزش این کشور یاد می گردد.
ملبورن (و ایالت ویکتوریا) در میان شهر های استرالیا لقب “بوستانشهر” گرقته است Australia’s garden city . این شهر در دهه ی اخیر چند بار به عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی معرفی شده است. ( از سویه مجلهٔ اکونومیست و مرکز مرسر )
ملبورن مهد و مرکز پیدایش صنعت فیلمسازی و سینما، تلویزیون، رقص باله، هنر امپرسیونیسم، سبکهای مختلف رقص مثل نیو وگ و ملبورن شافل در استرالیا و مرکز مهم موزیک کلاسیک و امروزی در این کشوراست. فوتبال به روش استرالیایی نیز در ملبورن ابداع شده است.

شبکهٔ تراموای ملبورن به لـحاظ گستردگی در رتبه ی نخست جهان ایستاده است. بلندترین برج مسکونی جهان برج یوریکا (تا سال ۲۰۰۹) و سکای دک منحصربه‌فرد آن، پنج برج از شش آسمان خراش بلند استرالیا، بزرگ ترین کازینو و مجموعه ی سرگرمی استرالیا، بزرگترین مرکز خرید استرالیا و نیمکره ی جنوبی، بزرگترین مجموعه نمایشگاهی و مرکز همایش نیمکره ی جنوبی، قدیمی ترین و بزرگ ترین گالری هنری استرالیا در این شهر قرار دارند

مراکز دیدنی

مرکز دیدنی آکواریوم ملبورن

در این آکواریوم صخره های مرجانی زیبا، ماهی های رنگارنگ، گرفتن چترماهی و پیاده روی طولانی به داخل تانکی است که ماهی های بزرگ، کوسه های توسی و پرتو ماهی ها زندگی می کنند را تجربه خواهید کرد. پنگوئن های قطب جنوب را نیز می توانید در این آکواریوم از نزدیک مشاهده کنید. همچنین می توانید در کنار کوسه ها در زیر آب غواصی کنید

مرکز دیدنی باغ فیتزروی ملبورن

باغ فیتزروی یکی از زیباترین باغهای تاریخی ملبورن است. به دنبال یک طراحی کلاسیک دوران ویکتوریا، شامل مسیرهای اندود شده با انواع گل، درختچه های زینتی و درختان که همراه با چمن گسترده یک چشم انداز متنوع و لایه لایه ایجاد کرده است.

مرکز دیدنی باغ وحش ملبورن

قدیمی ترین باغ وحش استرالیا در ملبورن واقع شده است و محل زندگی بیش از 300 نوع حیوان مختلف از سراسر استرالیا است. جنگل آفریقایی با گوریل، اورانگوتان، هیپو و گربه سانان بزرگ در کنار خانه پروانه و نمایشگاه گونه های مختلف حیوانات استرالیای از جمله جاذبه های این باغ وحش هستند

مرکز دیدنی باغ گیاه‌شناسی سلطنتی ملبورن

باغ گیاه‌شناسی سلطنتی در فاصله 2 کیلومتری از جنوب ملبورن در جاده سنت کیلدا واقع شده است. این باغ حدود 40 هکتار مساحت و انواع گیاهان بومی و خارجی و پرندگان متنوع دارد

مرکز دیدنی بالکن چشم انداز ملبورن

این بالکن در طبقه 55 بلندترین برج اداری ملبورن، برج ریالتو، در نیمکره جنوبی این شهر واقع شده است. سکوی تماشای ملبورن، چشم اندازه 360 درجه به ملبورن و حومه آن دارد. در این بالکن یک کافه نیز وجود دارد

مرکز دیدنی موزه ملبورن

موزه بزرگ ملبورن، شامل جنگل مسقف، موزه کودکان مکعبی شکل روبیک، مرکز فرهنگی ساکنان اولیه بانجیلاکا و نمای دهنده انواع حیوانات منسوخ شده همچون دایناسورها، حشرات و … است. این موزه، نمایشگاه های دایمی و موقت دارد

مرکز دیدنی چرخ رصد ملبورن

21 کابین برای دیدن نمایی 360درجه از آسمان ملبورن و دیدن ملبورن از زوایای مختلف است.

مرکز دیدنی گالری ملی ویکتوریا ملبورن

گالری ملی ویکتوریا، مجموعه ای از هنرهای بین المللی است. از جمله نقاشی های این گالری باید به آثار توماس‌ گينز بورو، جان‌ كانستابل‌، بونارد، دلاکرویکس، مونه و رامبرانت‌ اشاره کرد. این گالری، نمایشگاه های موقت نیز دارد. معماری ساختمان گالری نیز جالب است.

مراکز خرید

مرکز خرید C-O-S ملبورن

COSمجموعه ای از سبک های متنوع کاربردی برای زنان و مردانی که علاقه دارند فراتر از مد زندگی کنند.
ادغام روش های سنتی با تکنیک های جدید و پارچه های نوآورانه، برای ایجاد سبکی است آمیخته از کلاسیک و مدرن. این توجه به جزئیات در هر لباس وجود دارد. COS یک نام تجاری تحت گروه H & M است.

مرکز خرید David Jonesملبورن

مراکز خرید دیوید جونز شامل لباس بانوان ، لباس مردانه، کفش و لوازم جانبی، لوازم آرایشی، لباس کودکان و اسباب بازی، لوازم التحریر، کتاب، الکتریکی کوچک.
دیوید جونز برای خدماتش به مشتریان مشهوراست. یک رجیستری هدیه و گل و لباس عروس، کاغذ بسته بندی هدیه، سالن زیبایی، آرایشگر مردانه و حتی یک سرویس خرید شخصی است.
دیوید جونز نه تنها قدیمی ترین فروشگاه استرالیا،بلکه قدیمی ترین فروشگاه در جهان است.

مرکز خرید Maiikeملبورن

صنایع اسباب بازی و لحاف با استفاده از پشم و پارچه بازیافت ساخته شده است. همچنین لباس کودکان که ازالیاف 100%طبیعی مانند کتان و پشم تولید شده است.

مرکز خرید Melkoملبورن

Melko متخصص در مد طراحی شده توسط طراحان برزیل توسط الگوهای منحصر به فرد
می باشد.، جواهرات دست ساز و پارچه های لطیف تولید شده با مواد با کیفیت است.

مرکز خرید ZARAملبورن

ZARA فروشگاه پوشاک مشهور اسپانیایی است. . زارا صادر کننده سبک های جدید به تمام فروشگاه ها در سطح جهان است.،

رستوران ها

رستوران Aloiملبورن

در ALOIتمرکز بر روی غذاهای ترکیبی آسیایی ، از جمله غذاهای تایلندی معاصر، غذاهای هندی و جنوب شرق آسیا، به علاوه یک طیف وسیعی از غداهای گیاهی است.

رستوران Chin Chinملبورن

125 Flinders Lane
Melbourne

رستوران Moon Under Waterملبورن

211 Gertrude Street
Fitzroy

رستوران Tonkaملبورن

20 Duckboard Place
Melbourne

رستوران Vue de Monde ملبورن

Level 55, Rialto Building 525 Collins Street
Melbourne

رستوران ژاپنی آکیتا ملبورن

منو شامل غذاهای محبوب ژاپنی مانند پلاتر ساشیمی، میگو تمپورا و مرغ تریاکی. اما غذاهای عجیب و غریب تر نیز ارائه می گردد، مانند ماهی دندان پاتاگونیایی، خوابانده شده در خمیر سویا .

حمل و نقل