شهر برلین  • آلمان
  • ۸۹۹ KM km²
  • یورو
  • آلمانی
  • ۳۴۱۴۰۰۰نفر
  • بزودی
  • بزودی

برلین پایتخت کشور آلمان و بزرگ‌ترین شهر هم از لحاظ جمعیت و هم از لحاظ مساحت در این کشور است و در کل اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد. برلین همچنین نام ایالتی است که این شهر در آن قرار دارد. مساحت آن ۸۹۹ کیلومتر مربع است و این شهر ۳۸ کیلومتر از شمال به جنوب و ۴۵کیلومتر از شرق به غرب امتداد یافته‌است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا ۳۴متر ثبت شده بلندترین ارتفاع (۱۱۵متر) به دو تپه مصنوعی توفلسبرگ و ماگلبرگ مربوط می‌شود برلین همچنین یک شهر ایالتی است، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان نیز به شمار می‌آید.
برلین، بزرگ‌ترین و از نظر تاریخی مهم‌ترین ایالت آلمان است.
جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر، برلین را به عنوان یکی از مراکز فرهنگی جهان تبدیل کرده است. برلین در سده ۱۸ میلادی، به عنوان پایتخت پروس، قلب روشنگری بود. امروز نیز برلین، یکی از شهرهای مهم اروپاست.

مراکز دیدنی

مرکز دیدنی ایست بازرسی چارلی برلین

ایست بازرسی چارلی که یکی از سه ایستگاه بازرسی در دیوار برلین بود، محل درگیری بین تانک های آمریکایی و روسی در سال 1961 بود. این ایستگاه تبدیل به یکی از معروف ترین نمادهای جنگ سرد شده است.

مرکز دیدنی باغ‌ وحش برلین

این مکان قدیمی‌ترین و مشهورترین باغ‌ وحش در کشور آلمان میباشد که با نام رسمی باغ جانورشناسی برلین شناخته شده است.این مکان در سال ۱۸۴۴ میلادی، در غرب برلین تاسیس شد. مساحت کنونی باغ‌ وحش و آکواریوم برلین، در حدود سی و چهارهکتار میباشد. در تاریخ ۱۹ مارس ۲۰۱۱ میلادی، خرس قطبی معروف چهار ساله باغ‌ وحش برلین مرد. این خرس هر سال هزاران نفر را به باغ‌ وحش برلین جذب میکرد .او در سال اول زندگی‌اش، درآمد باغ‌ وحش برلین را پنج میلیون یورو افزایش داد. عروسک‌ها، کتاب‌ها و فیلم‌های او بسیار طرفدار داشت وعکس‌هایش مدام روی جلد مجله‌های معتبر چاپ میشد.دروازه ی فیل از ورودی های این باغ وحش در نزدیکی اکواریوم قراردارد که به علت معماری خاص سبک چینی یکی از قسمت های مورد علاقه جهانگردان برای عکاسی و گردشگری میباشد.
اکواریوم برلین بخشی از اینباغ وحش است که در یک ساختمان تاریخی در خیابان بوداپستر قرار گرفته است . در این اکواریوم ، تعداد زیادی ماهی ، تمساح و دیگر حیوانات دریایی نگهداری میشوند .

مرکز دیدنی برلینِ دُم برلین

برلین دم یک کلیسای جامع باروک است که بین سال های 1894 تا 1905 ساخته شد. این کلیسا در جزیره ای در رودخانه اسپری، که به عنوان جزیره موزه شناخته می شود، واقع شده است. این کلیسا که در طول جنگ شدیداً آسیب دیده بود، در سال 1993 مجدداً بازگشایی شد.

مرکز دیدنی جزیره ی موزه برلین

اینجا یکی از میراث های فرهنگی یونسکو به شمار میرود و دارای گروه موزه های گوناگون است که در قسمت شمالی جزیره اسپری ، بین اسپری و کوپفرگرابن قرار گرفته است. این ناحیه به دلیل موزه ی وسیع پرگامنکه جایگاه مجموعه‌های نفیسی از آثار هنری مربوط به دوره یونان باستان تا منطقه جنوب غربی و مرکز آسیای میانه، آثاری از عصر هلنیسم، مصر باستان، آسوریان، بابل و ایران باستان حفظ و در معرض دید همگان قرار میگیرد. همچنین مجموعه آثار دوره تاریخی هنر اسلامی بخش ویژه‌ای را در این موزه به خود اختصاص داده است، مشهور است . مجموعه‌ی هنرهای اسلامی موزه پرگامون، آثار ارزشمند مربوط به جهان اسلام را از قرن هشت میلادی تا قرن نوزده میلادی را نگهداری میکند. بخش هنرهای اسلامی موزه پرگامون ابتدا در سال ۱۹۰۴ میلادی تاسیس گردید.

مرکز دیدنی دروازه براندنبورگ برلین

دروازه براندنبورگ، از دروازه های به یاد ماندنی در قرن هجدهم به عنوان نمادی از صلح ساخته شده است، معروف ترین نقطه عطف در برلین است. در طول جنگ سرد، هنگامی که دروازه ای درست در نزدیکی مرز بین شرق و غرب برلین واقع شد، به عنوان نمادی از یک شهرستان مجزا شد.
اما زمانی که در سال 1989دیوار برلین سقوط کرد، دروازه براندنبورگ فورا نماد برلین متحد شد.

مرکز دیدنی دیوار برلین

در سال 1961دیوار برلین نام دیواری به طول ۱۵۵ کیلومتر و به ارتفاع ۲ متر بود که پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم و شکست حزب نازی (حزب حاکم بر آلمان)ساخته شد. این دیوار در بین سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ به مدت ۲۸ سال شهر برلین را به دو منطقهٔ شرقی و غربی تقسیم کرده بود.این دیوار اصلی‌ترین نماد جنگ سرد بود که به پردهٔ آهنین مشهور شد
در اولین ساعات روز یک شنبه سیزدهم آگوست ۱۹۶۱، نیروهای نظامی آلمان شرقی خیابان‌های منتهی به نقاط مرزی را محاصره کردند و کارگران در مرز مشغول ساختن دیوار شدند. با ایجاد این حصار که ارتفاع آن به دو متر می‌رسید، ارتباط بین بخش‌های شرقی و غربی شهر کاملاً قطع شد. احداث این دیوار چنان شتابان انجام گرفت که بسیاری از خانواده‌ها که در مناطق مختلف شهر زندگی می‌کردند برای مدت ۲۸ سال از یکدیگر جدا شدند. گروهی از آن‌ها آن‌قدر زنده نماندند که فروریختن دیوار برلین را شاهد باشند و امکان دیدار دوبارهٔ خانواده‌های خود را پیدا کنند.دو ماه پس از فروریزی دیوار، یک نقاش ایرانی به نام کانی علوی برای نخستین بار روی آن نقاشی کشید. در آغاز، امنیت وی توسط دوست اسکاتلندی نقاش ایرانی که در سفارت اسکاتلند در بخش شرقی کار می‌کرد در تماس با وزیر دفاع جمهوری دموکراتیک آلمان فراهم شد. سپس برای توسعه کار، نقاش‌ها از طریق اطلاعیه رادیویی و تلویزیونی کانی علوی از این پروژه داوطلبانه آگاه شدند و در طی پنج-شش ماه روی ۱۳۰۰ متر از دیوار نقاشی کشیده شد.

در سال ۱۹۹۶ وقتی بحث‌ها میان سیاست‌گذاران برای خرابی دیوار اوج گرفت، کانی علوی «گالری بخش شرقی» (East Side Gallery) را تاسیس کرد تا از آن طریق بتواند کمپین حفظ دیوار را پیش ببرد

مرکز دیدنی رایشستاگ برلین

رایشستاگ، مقر پارلمان آلمان، یکی از نشانه های تاریخی برلین است. این ساختمان، که نزدیک به دروازه براندنبورگ واقع است ، پس از اتحاد دو آلمان بازسازی شد و از ویژگی های قابل توجه آن گنبد شیشه ای است.
پس از تاسیس امپراطوری آلمان در سال 1871، نیاز به ایجاد ساختمان پارلمانی در برلین بوجود آمد.رقابتی برگزار شد و از 183طرح ارسالی، طرحی اجرا شده توسط pol Wallot انتخاب شد.

مرکز دیدنی زانسوچی ، پوتسدام برلین

این پارک بزرگ در پوتسدام (در حدود 24 کیلومتری برلین)، دارای یک کاخ بزرگ سبک باروک نو، و کاخ زیبای زانسوچی (که یک کاخ تابستانی است که در سال 1747 در سبک روکوکو برای فردریک کبیر ساخته شد) می باشد.

مرکز دیدنی ستون پیروزی برلین

در این مکان که از جاذبه های تاریخی برلین است مجسمه طلایی باشکوهی بالای یک ستون بلند که به منظور گرامیداشت پیروزی پروس در جنگ بین پروس و دانمارک بنا شد و بعدها مجسمه برنزی پیروزی به شکل زنی بالدار بر فراز ستون تعبیه شد. انگار امروز هم مردم نوع دیگری نگاهش می کنند، و از لایه های پنهانی افتخار نضج یافته در کنده کاری های زبرین لذتی نهانی می برند، حتی اگر این کنده های برنزین را جا به جا رد گلوله مسلسل شکافته باشد. در میدان بزرگی که این ستون قبله اش باشد چهارسوی شهر را می شود تماشا کرد. تماشای آن در شب لذتی دو چندان دارد، به خصوص اگر سوار یکی از آن دوچرخه های جهانگردی رکاب بزنید و تماشاگر منظره باشید.

مرکز دیدنی کاخ شارلوتنبرگ برلین

کاخ شلوس شارلوتنبرگ، یک کاخ باروک اوایل قرن هجدهمی در منطقه شارلوتنبرگ برلین است. چند بخش از این ساختمان بسیار پر تزئین، بر روی عموم بازدید کنندگان باز

مرکز دیدنی یادبود هولوکاست برلین

این یادبود از قربانیان هولوکاست، یک جنگل مواج از 2711 بلوک بتونی در اندازه های مختلف است. این بنای یادبود، 60 سال پس از سقوط رژیم نازی ها ایجاد شد.

مرکز دیدنی Potsdamer Platzبرلین

این جاذبه یک میدان بسیار بزرگ مسقف میباشد که شاهکار هنر شهرسازی برلین بشمار میرود. این میدان ویژگی عجیبی دارد، ساختمانهایی که سقف بر آنها استوار شده بود به هم متصل نیستند و خود سقف هم متقارن نیست و بیشتر به یک چتر باز با میله های کوتاه و بلند شبیه است، اما با این وجود چیزی از زیبایی این بنا کم نشده است. این بنا مساحتی در حدود بیست هزار متر مربع در ده طبقه با کاربری های مسکونی، خرده فروشی و رستوران دارد. زیر سقف شیشه ای آن رستوران ها و کافی شاپ های عالی وجود دارند که گردشگران را به سوی خود میکشاند.حوض گردی در این بنا تعبیه شده است که برای بسیاری از گردشگران جالب توجه است.

مرکز دیدنی میدان گندارمن مارکت برلین

این میدان یکی از زیباترین میادین برلین محسوب میشود. در وسط این میدان مجسمه فریدریش شیل، شاعر آلمانی نصب شده است. گردشگرانی که از این میدان بازدید دارند می توانند نمایی از بنای کلیساهای زیبایی چون کلیسای جامع آلمانی و فرانسوی و همچنین سالن کنسرت را مشاهده کنند. نام این میدان از روی نام هنگ سواره نظامی گرفته شده که تا سال 1773 میلادی در این مکان وجود داشتند. جی. اِی. نیرینگ نام فردی است که سنگ بنای این میدان را که در ابتدا لیندن مارکت نامیده شده بود، در سال 1668 میلادی بنا نهاد. امروزه این میدان به نام گندارمن مارکت شناخته شده است. این میدان در زمان جنگ جهانی دوم، بسیار تخریب شد. این میدان به مناسبت دویست و پنجاهمین سالگرد تأسیس آکادمی علوم پروس به نام میدان آکادمی نیز نامیده میشود.

مرکز دیدنی کلیسای قیصر ویلیام برلین

این قصر، اثری تاریخی مذهبی میباشد که از دیدنیهای برلین بشمار میرود. انفجار بمب در سال 1943 میلادی باعث شد بخشی از بنای کلیسا تخریب شود. بازسازی این کلیسا از سال 1959 تا 1963 میلادی به طول انجامید. کلیسای اصلی در دهه 1980 میلادی بنا گردید.برج بلند کلیسا که رو به سمت شمال شرقی قرار گرفته، دارای عبادتگاه کوچکی می باشد. در هر دو سمت غربی و شرقی کلیسا، تالاری وجود دارد که شامل چهار ساختمان و خرابه هایی در سمت غربی است. برج این کلیسا به شکل یک شش ضلعی است در حالیکه خود کلیسا به شکل هشت ضلعی می باشد. کلیسا و برج آن بر روی زمین مسطحی به طول صد و عرض چهل متر ساخته شده اند. ساختمان های جدید کلیسا از جنس شیشه و استیل ساخته شده اند که بسیار محکم و استوار هستند. قطعات شیشه رنگی بسیاری در ساخت دیوار کلیسا استفاده شده است. ایده این کار از شیشه های رنگی بکار رفته در کلیسای جامع چارترِس گرفته شده است. با الهام از این کلیسا، گابریل لویره به طراحی این شیشه ها اقدام کرد.

مرکز دیدنی میدان الکساندر برلین

میدان الکساندار، یک میدان معروف در منطقه مرکزی میت برلین است که به عنوان سکویی برای جاه طلبی های معماری جمهوری دموکراتیک آلمان (GDR) استفاده می شد. یکی از نتایج این جاه طلبی ها، برج تلویزیونی 365 متری این میدان است

مراکز خرید

مرکز خرید hackesche برلین

در مقایسه با بسیاری از مراکز خرید برلین که در آنها بسیاری از محصولات منحصر به فرد و لوکس می توان یافت، جوانان و دانش آموزان به طور معمول برای خرید به “hackesche” میروند . یک منطقه بزرگ با برخی از مغازه ها و رستوران ها در اینجا وجود دارد. دراین فروشگاهها برندهایی مانند دیزل ، په په شلوار جین و آدیداس پیدا میشوند. این مرکز علاوه بر مارک های پر زرق و برق دارای مزایای دیگری مانند کافی شاپ ها و رستوران ها میباشد.این مرکز خرید این لیست بهترین مکانها برای خرید در برلین میباشد.

مرکز خرید kaDeWe برلین

این مرکز خرید را در غرب برلین ، در خیابان معروف و بزرگ “کارفارستندام” می توان یافت. این خیابان دارای بسیاری از مغازه ها برای گردشگران و ساکنان برلین میباشد . این منطقه به دلیل فروشگاه های “کاده وه” است که عمدتا شناخته شده است. علاوه بر این، شما می توانید بسیاری از رستوران ها خوشمزه در اطراف این خیابان را پیدا کنید. ممکن است زمانزیادی را در این خیابان بگذرانید چرا که بیش از 100 مغازه دراینجا وجود دارد.

در این خیابان بسیاری از فروشگاه های بزرگ و قابل توجه وجود دارد، اما فروشگاه “کاده وه” در نوع خود منحصر به فرد است . این فروشگاه با شصت هزار متر مربع ، ممکن است چند ساعتی از وقت شما را به خود اختصلص دهد . محصولات متفاوت است از لوازم آرایشی، لباس، موسیقی و مبلمان در این جا ارائه میشود.

مرکز خرید الکسا برلین

هنگامی که آن را آب و هوای سرد است ، خرید در یک مرکز خرید سرپوشیده بسیار لذتبخش است. در فاصله رفتن به قلعه الکساندر شما می توانید به مرکز خرید الکسا مراجعه کنید. برای خریدی راحت، این بهترین مکان در برلین میباشد. ازلحاظ راحتی به دلیل موقعیت مرکزی و به دلیل آن که بیشترین تعداد مغازه ها در برلین را دارد این مرکز خرید به مکانی مناسب برای خرید تبدیل شده است . این مرکز دارای 180 فروشگاه های مختلف است و بیش از 56.000 متر مربع مساحت دارد. علاوه بر مغازه های عادی شما همچنین می توانید یکی از 17 رستوران را برای ناهار یا شام خود انتخاب کنید. مرکز خرید از 10.00 تا 21.00 باز است بنابراین زمان کافی برای رفتن به خرید وجود خواهد داشت . اگر شما به دنبال یک بعد از ظهر دلچسب برای خرید در برلین ، هستید الکسا گزینه مناسبی برایتان میباشد .

مرکز خرید بولوارد برلین

این مرکز خرید کمی دورتر از سایر مراکز خرید واقع شده است. این مرکز یک مرکز خرید سرپوشیده بزرگ است که بسیاری از فروشگاهها را به خریداران عرضه میدارد. در این مجموعه همه خریداران می توانند یک بعد از ظهر شاد داشته باشند چرا که تمام مارک های معروف را می توان در اینجا یافت.
این مرکز خرید به دلیل اینکه کمی از مرکز شهر دور است، جمعیت کمتری را در برمیگرد بنابراین در یک روز بعدازظهر میتواند مکان ایده آلی برای خریداران باشد.

رستوران ها

حمل و نقل