شهر کرمانشاه  • جمهوری اسلامی ایران
  • 24,998 km²
  • ریال
  • کردی
  • 851.451نفر
  • بزودی
  • بزودی

کِرْمانْشاهْ نهمین شهر پرجمعیت و یکی از کلان‌ شهرهای ایران و مرکز استان کرمانشاه در ایران می‌باشد که دارای جمعیتی بالغ بر۸۸۴،۷۰۶ نفرو مساحت ۹۳٬۳۸۹٬۹۵۶ متر مربع است شهر کرمانشاه بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در منطقه مرکزی غرب ایران است. کرمانشاه از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می‌رود و پیدایش آن به سده چهارم میلادی باز می‌گردد و از آن دوران تا حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه حکومت بود. در دوران سلجوقیان در قرن یازدهم میلادی کرمانشاه به عنوان شهر ارشد کردستان انتخاب شد در قرون وسطی شهر کرمانشاه یا قرمیسین در حکم یکی از نواحی چهارگانه عراق عجم شناخته می‌شد. این شهر در جنبش مشروطه سهمی به سزا داشت و در جنگ جهانی یکم و دوم به تصرف نیروهای بیگانه در آمد و پس از پایان جنگ تخلیه شد. همچنین این شهر در جنگ ایران و عراق، خسارت‌های زیادی دید

مراکز دیدنی

مرکز دیدنی امامزاده شیرخان کرمانشاه

بنای امامزاده محمود بن امام موسی کاظم علیه السلام معروف به محمود شیرخان دینور، از بناهای مذهبی استان کرمانشاه است.منطقه کرمانشاه، بنای این امامزاده در شمال روستای شیرخان بخش دینور در 25 کیلومتری شمال غربی و یک کلیومتری غرب راه کرمانشاه سنقر فرار دارد.

بنای امامزاده بر روی تپه‌ای بلند به نام تپه امامزاده واقع است که از آجر و گچ ساخته شده است. بنای اصلی بقعه امامزاده محمود بن امام موسی کاظم (ع) معروف به محمود شیرخان دینور از خارج چهار ضلعی و از داخل چهار ایوانی است.
هر یک از ایوان‌های این بنا دارای طاق هلالی است و فضای اصلی بقعه به ابعاد 5.75در 5.75متر است که بر روی آن گنبد مدور آجری قرار دارد.
در داخل این بنا، ضریح مشبک چوبی با سقف مسطح دیده می‌شود که در میان ضریح، سنگ قبری به طول 1.27متر و عرض 35 سانتیمتر وجود دارد و بر حاشیه این سنگ قبر «آیه الکرسی» و بر سطح سنگ صلوات حک شده است

مرکز دیدنی پل بیستون کرمانشاه

این اثر در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل تاریخی بیستون در آبادی دینور با 15متر طول و 7 متر عرض بر روی پایه ای از سنگهای حجاری شده بنا گردیده است. این پل در جاده كرمانشاه ـ همدان در حاشيه شرقي شهر كنوني بيستون روي رودخانه خروشان دينور آب قرار گرفته است. پایه پل بصورت شش ضلعی و دارای چهار چشمه می باشد.اين پل را خاندان محلي حسنويه، در قرن چهارم، تکميل کرده اند. در واقع پايه بلوک تراش خورده مربوط به دوران ساساني و تکميل آن در دوران حسنويه بوده است. در زمان صفويان نيز تمهيداتي روي پل انجام شد و به همين دليل نام پل صفويه بر آن نهادند و در دوران پهلوي نيز مرمت هايي بر روي پل صورت گرفت.

مرکز دیدنی پل قوزیوند کرمانشاه

این پل در سه و نیم کیلومتری شمال شرقی شهر بیستون و در مسیر جاده آسفالته صحنه به کرمانشاه قرار دارد. این پل که به نام های قوزیوند و اتحادیه معروف است، در جهت شرقی – غربی بر روی رودخانه زرداب ساخته شده است. پل قوزیوند به طول 30/18 متر و دارای سه پایه و دو دهانه است.
از پایه اول تنها نمای غربی آن دیده می شود و قسمت های دیگر آن به وسیله انباشت خاک پوشیده شده است. در نمای جنوبی این پایه بخش هایی از آب شکن دورده ساسانی قابل رویت است که بر روی آن با اندکی عقب نشینی، آب شکن دوره پهلوی ساخته شده است. پایه دوم نیز مانند پایه اول در دو مرحله ساخته شده است. دوره اول ساخت آن به دورده ساسانی تعلق دارد. از سنگ های پایه ساسانی تنها یک ردیف قابل رویت است. در دوره پهلوی بر روی پایه ساسانی، پایه ای به ابعاد کوچک تر ایجاد کردند. پایه سوم نیز مانند پایه اول بلافاصله بر روی سنگ های دوره ساسانی احداث شده است. بخش هایی از این پایه به وسیله خاک پوشیده شده است. از سنگ های پایه ساسانی دو ردیف قابل رویت است. بر روی پایه ساسانی، پایه پهلوی ایجاد شده و شامل چهار ردیف سنگ های پلاک است.

مرکز دیدنی پل کهنه کرمانشاه

این پل در حاشیه شرقی شهر کرمانشاه، نزدیک روستای «مرادآباد»، بر روی رودخانه قره سو قرار دارد. در گذشته، عابرین از روی این پل به دروازه شهر که «دروازه اصفهان» نامیده می شد، وارد می شدند. این پل به طول 186 متر و عرض نه متر با جهت شرقی – غربی ساخته شده است.

پایه های این پل شش ضلعی است و قسمت داخلی آن با لاشه سنگ و ملاط گچ و روکار آن با بلوک های سنگی مکعب مستطیل تراشیده، چیده شده است. پل کهنه دارای شش دهانه است. این دهانه ها دارای طاق های جناغی هستند و با آجر ساخته شده اند. ارتفاع متوسط هر یک از طاق ها از کف رودخانه تا تیزه طاق، در حدود 40/4 متر است.

در نمای شمالی و جنوبی پل برروی هر یک از آب شکن ها، پشتبندهای آجری وجود دارد. در حد فاصل پشتبندها و بر روی هر یک از پایه های سنگی، دهلیزی به طول نه متر با طاق جناغی ایجاد شده است. این دهلیزها و پشتبندهای مدور دو طرف ورودی آن ها، پل کهنه قره سو را به صورت یکی از زیباترین پل های دوره صفوی در آورده است

مرکز دیدنی پل ماهیدشت کرمانشاه

این اثر در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در داخل شهر ماهیدشت بر سر کرمانشاهبه اسلام آباد وبرروی رودخانه دایمی مرگ قرار دارد. این پل به طول پنجاه متر و عرض 10/6 متر با جهت شمالی- جنوبی ساخته شده است. پایه های این پل نیز به وسیله لاشه سنگ وملاط گچ ساخته شده و روکار آن با سنگ های مکعب مستطیل تراشیده، چیده شده است. اين پل داراي دو پايه سنگي است. هر يك از اين پايه ها از سه بخش تشكيل شده است. بخش مياني بخشي از يك مكعب مستطيل به طول متر است و در دو جهت آن آب شكن هاي چند ضلعي ساخته شده است. بر روي پايه هاي سنگي اين پل پشتبند هاي سه ضلعي از آجر ساخته شده است كه تا سطح گذرگاه پل بالا آمده اند. پل ماهيدشت سه دهانه دارد. دهانه مياني، دهانه اصلي و داراي طاق جناغي است. در دو طرف دهانه مياني ، دو دهانه كوچك تر با طاق جناغي ساخته شده است. احتمالا اين پل به دوره صفويه تعلق دارد.

مرکز دیدنی تالاب هشیلان کرمانشاه

تالاب زیبای هشیلان با موقعیت کم نظیر جغرافیایی خود در ۳۱ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در مسیر جاده کرمانشاه -روانسر واقع شده و محلی بسیار مناسب جهت پژوهش های پرنده شناسی و طبیعت گردی است. عرصه تالاب بالغ بر ۴۵ هکتار است و منبع اصلی تامین آب آن سراب سبزعلی نام دارد. ارتفاع متوسط تالاب از سطح دریا ۱۳۰۰ متر است و زیستگاهی مناسب برای پرندگانی چون لک لک -اگرت – حواصیل – بوتیمار – غاز خاکستری – انواع کشیم و انواع اردک محسوب می شود. روباه و شنگ هم در اطراف تالاب پیدا می شوند. اگرچه این منطقه تالاب محافظت شده تلقی می شود ولی تبدیل آن به اراضی کشاورزی و فعالیت های شدید راهسازی و صنعتی در حال نابود کردن این تالاب زیبا هستند. به نظر می رسد تبدیل این تالاب به سایت پرنده نگری بتواند هم برای مردم زحمتکش منطقه درآمد زا باشد و هم موجب آگاهی از ارزش حفاظتی آن شود

مرکز دیدنی تپه آسیاب کرمانشاه

تپه باستانی آسیاب در پنج کیلومتری شرق شهرستان کرمانشاه، مشرف بر رودخانه قره سو قرار دارد که شواهد موجود و بررسی آثار باقی مانده، نشان از قدمت کهن این اثر تاریخی است.

در نتیجه کاوش در محوطه تپه آسیاب، بخشی از یک کلبه مسکونی بیضی شکل به قطر 10 متر شناسایی شد که نیمی از آن در داخل زمین حفر شده بود. در داخل این کلبه بقایای دو اسکلت پوشیده شده با محلول گل شناسایی شد که در کنار آنها مقداری بقایای استخوان نیز به چشم می‌خورد.

علاوه بر این در این محوطه تاریخی ابزارهای سنگی و پیکره‌های گِلی متعددی از جمله، سنگ ساب، مهره‌های سنگی، قسمتی از دست بند مرمری، قطعاتی از پیکرک‌های گلی به همراه پلاکهایی با صورت انسانی و تیغه‌ها و ریز تیغه‌هایی که بر روی بعضی از آنها آثار درخشندگی ناشی از قطع گیاهان دیده می‌شود، کشف شده است

مرکز دیدنی تپه سراب کرمانشاه

این تپه به صورت برجستگی کوچکی در حاشیه شرقی شهر کرمانشاه، در داخل زمین های زراعی روستای «ده پهن» قرار دارد. این محوطه تاریخی در سال 1969 م توسط «رابرت بریدوود» شناسایی و در همان سال توسط وی مورد کاوش قرار گرفت. در نتیجه کاوش در این محوطه، سکونت گاه های مدوری شناسایی شد که کف آنها از سطح زمین های اطراف پایین تر بود. سقف این سکونت گاه ها از نی و گل بود.

مطالعات انجام شده بر روی بقایای استخوان های حیواناتی که از آنها برای مصرف غذایی استفاده شده بود، نشان می دهد در این تپه اجتماع کوچکی در تمام طول سال اقامت داشتند. علاوه بر معماری، تعدادی ابزار سنگی، مهره، ظروف سنگی، دست بندهای سنگی، وسایل ساده آشپزخانه ای، میخ های گلی، توپی ها، گلوله های و دیسک های گلی و پیکره های حیوانی و انسانی شناسایی شد. از این محوطه، در مجموع 797 پیکره حیوانی شامل سگ، خوک، گراز، بز و گوسفند به دست آمده است.

مرکز دیدنی تپه گنج دره کرمانشاه

تپه گنج دره یا «چیا خزینه» در مسیر جاده کرمانشاه به هرسین در نزدیکی روستای قیسوند قرار دارد. این تپه مخروطی شکل حدود شش متر از سطح زمین های اطراف بالاتر است.

این محوطه نخستین بار در سال 1965 م توسط «فیلیپ اسمیت» مورد گمانه زنی قرار گرفت و در چهار فصل دیگر طی سال های 1967، 1969، 1971 و 1974 م اقدام به حفاری آن نمود. در تپه گنج دره، پنج طبقه استقراری شناسایی شد که از سطح تپه تا خاک بکر با حروف الفبا نشان داده شده است. طبقه A جدیدترین و طبقه E قدیمی ترین طبقات استقراری گنج دره است. طبقه A از سطح تپه تا عمق یک و نیم متری است . در این طبقه، تعدادی گور دوره اسلامی متأخر و در زیر آن بقایایی از اجاق های ساده و دیوارهای دوره نو سنگی که با خشت های قرمز رنگ چیده شده بودند، شناسایی شد. طبقه B از عمق حدو دو متری شروع و تا عمق حدود سه متری ادامه دارد. در این طبقه فضاهای مسکونی که با چینه ساخته شده بودند، شناسایی شد. طبقه Cنیز از عمق حدود 30/3 متری شروع و تا عمق 90/4 متری ادامه دارد. معماری این طبقه استقراری نیز چینه ای است. طبقه D از عمق حدود پنج متری شروع و تا عمق شش متری ادامه دارد. معماری این طبقه ترکیبی از چینه و خشت است. طبقه E از عمق حدود شش متری شروع و تا عمق هفت متری یعنی خاک بکر ادامه دارد. از ویژگی های این طبقه، شناسایی سی حفره بود که تا عمق پنجاه سانتی متری در داخل خاک بکر کنده شده بودند. این حفره ها دارای دهانه ای به قطر هفتاد سانتیمتر تا یک متر بودند.

مرکز دیدنی تکیه بیگلربیگی کرمانشاه

اگر گذارتان به کرمانشاه افتاده باشد، حتما نام تکیه بیگلر بیگی را شنیده اید. تکیه ای که اگرچه عمر آن بیشتر از دوران قاجار نیست، اما جاذبه های آن به حدی است که گردشگران داخلی و خارجی نمی توانند به سادگی از تماشای آن بگذرند.

گوشه به گوشه تکیه‌ بیگلربیگی را که بگردید است جز هنر، ظرافت و زیبایی چیزی نمی بینید و البته کتیبه‌ها و تزیینات و آجرکاری‌هایی که هنر دست معماران قاجار است. این تکیه سه ورودی دارد. ورودی اصلی آن در سمت جنوب شرقی قرار دارد که سردر آن به‌وسیله مقرنس‌های گچی و گچ‌بری‌های برجسته تزیین شده است. در دو طرف ورودی، دو ردیف تاق‌نما دیده می‌شود. بعد از سردر ورودی، فضای هشتی قرار دارد. در دیواره‌های این فضا، تاقچه‌هایی ایجاد شده و سقف آن با رسم‌بندی‌های آجری تزیین شده است. پس از هشتی، دالان نسبتا درازی قرار دارد که به حیاط اصلی تکیه منتهی می‌شود. سقف دالان با تزییناتی مزین شده است.

مرکز دیدنی غار دو اشکفت کرمانشاه

غار دو اشکفت در شمال شهر کرمانشاه، در دامنه کوه میوله و مشرف به پارک کوهستان قرار دارد و کهنترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه است. با توجه به مطالعات باستان‌شناسی انجام شده این غار در دوران پارینه سنگی میانی ( در ۱۲۰ تا ۴۰ هزار سال پیش) مورد سکونت انسان (احتمالاً نئاندرتال) بوده‌است. ارتفاع این غار در حدود ۱۶۰۰ متر از سطح دریاست.
یکی از کهن‌ترین سکونتگاه‌های بشر در منطقه کرمانشاه غار دو اشکفت در نزدیکی تاق بستان است. اين مکان باستانی، شامل دو غار مجاور هم، در دامنه جنوبی کوه ميوله، در ارتفاع حدود سيصد متری از دشت و مشرف بر پارک کوهستان قرار دارد. نخستین بار در سال ۱۹۹۹ بوسیله باستان شناسان کرمانشاهی، ‌فریدون بیگلری و سامان حیدری شناسایی و مطالعه شد طبق یافته‌های باستان شناسی این غار در دوره پارینه سنگی میانی مسکن انسانهای شکارگر بوده است. با توجه به مطالعات باستان‌شناسی انجام یافته، یکی از این دو غار (غار شرقی)، در دوره پارینه سنگی میانی محل سکونت موقت یا فصلی گروه‌های شکارورز ساکن منطقه بود.

مرکز دیدنی مسجد عبداله بن عمر کرمانشاه

مسجد عبداله بن عمر یكی از مساجد صدر اسلام است كه در روستای شالان از توابع ریجاب واقع شده است. شالوده این بنا بر روی بنایی قبل از اسلام ساخته شده است.
پلان مسجد به شكل مستطیلی است كه طول آن 18 متر و به عرض آن 107 متر است. همچنین در داخل شبستان مسجد، هشت ستون در دو ردیف به موازات هم قرار دارند، این ستون ها از نظر شكل دو نوع می باشند. چهار ستون چهار ضلعی به ابعاد 75 در 75 سانتی متر كه تا سقف به یك اندازه هستند و چهار ستون دیگر كه در یك امتداد قرار دارند که هر یك از سه بخش تشكیل شده اند.

مرکز دیدنی گوردخمه سان رستم کرمانشاه

این گوردخمه در 64 کیلومتری جنوب کرمانشاه در منطقه جلالوند 11 کیلومتری روستای بوژان قرار دارد.درون یک سنگ هرمی شکل به ارتفاع 5 متر ، اتاقی کنده شده است.این اتاق را میتوان یک استودان یا یک گور دخمه دانست.اتاق گوردخمه داراي ورودي به عرض ۷۵ سانتي متر، عمق ۶۰ سانتي متر و ارتفاع ۴۰/۱ متر است. سقف ورودي به وسيله شيارهايي تزئين شده است. اتاق گوردخمه نيز داراي سقفي تقريباً قوسي شكل مي باشد . اين اتاق به طول ۲۰/۳ متر و عرض ۷/۱ متر و ارتفاع ۲ متر مي باشد. كف اتاق در حدود ۲۰ سانتي متر پائين تر از كف در ورودي است.

مرکز دیدنی گور دخمه برناج کرمانشاه

گور دخمه برناج در 14 كیلومتری شمال غربی شهر بیستون در روستایی به همین نام قرار دارد. اطراف این گور دخمه قابی تراشیده شده است.پلان آن مربع شكل است كه ارتفاع و اضلاع پلان این دخمه همگی
95 سانتیمتر است

مرکز دیدنی کلیسای قلب مقدس مسیح کرمانشاه

این کلیسا در سال 1914 م به دستور «اسقف یوحنانیان» در زمینی به مساحت 280 متر مربع بنا و توسط ایشان تقدس شد. زیر بنای این کلیسا با احتساب فضای سرایداری، اتاق ها و سایر تأسیسات یک صد و شصت متر مربع است. مصالح به کار رفته در بنا آجر و دارای مختصر تزیینات و آجرکاری است.

نمای خارجی ضلع غربی کلیسا دارای سه طاق نما است. در طاق نمای میانی، ورودی کلیسا قرار دارد و در طاق نماهای طرفین دو پنجره دیده می شود. این در و پنجره ها با قالب های آجری که در بالا به قوسی زیبا ختم می شوند، تزیین شده اند. تزیین نمای خارجی اضلاع شمالی وجنوبی کلیسای نیز طاق نما و پنجره های قوس داراست. با این تفاوت که در ضلع جنوبی پنجره ها مسدود شده و از آن ها به عنوان طاقچه استفاده می کنند. نمای اصلی کلیسا با سنتوری که در وسط یک نورگیر به شکل صلیب تعبیه شده، تزیین شده است. بام بنا شیروانی و سقف آن از داخل با چوب کار شده است.

مرکز دیدنی کاروانسرای بیستون کرمانشاه

کارونسرای بیستون که معروف به کارونسرای شاه عباسی است در 30کیلومتری شمال خاوری کرمانشاه قرار دارد. این بنا در روستای «بیستون کهنه»، تقریباً رو به روی صفحه «فرهاد تراش» قرار دارد.
این کارونسرا به سبک چهار ایوانی ساخته شده و دارای 60/83 متر طول و 50/74 متر عرض است. در دورتا دور آن 47 اتاق و در پشت اتاق ها، چهار اصطبل بزرگ دیده می شود. در چهار گوشه این بنا، برج هایی قرار دارد؛ برج های گوشه باختری گرد و برج های ضلع شرقی هشت گوشه هستند. پس از دروازه، فضایی سرپوشید با طاق جناغی دیده می شود که در طرفین آن، دو ایوان با طاق هلالی قرار دارد. در ابتدای این ایوان ها راه پله ای برای ورود به پشت بام ساخته شده است. این فضای سرپوشیده به یک فضای هشت ضلعی با طاق گنبدی منتهی می شود. در طرفین این فضای هشت گوشه، دو ایوان وجود دارد و هر یک از این ایوان ها دارای سه درگاه است. این فضای گنبد دار به حیاط کارونسرا راه دارد. در هر یک از گوشه های کاروانسرا، شش اتاق چهار گوشه قرار دارد که در جلوی هر یک از آنها ایوان سنگ فرشی ساخته شده است. در چهار کنج حیاط نیز چهار ایوان شش گوشه وجود دارد. در ضلع مقابل درگاه ورودی کاروانسرا شاه نشین ساخته شده است.

مرکز دیدنی حمام حاج شهباز خان کرمانشاه

حمام شهباز خان در بافت قديم شهر كرمانشاه در خيابان مدرس قرار دارد. اين حمام نيز مانند بسياري از حمام هاي دوره قاجاريه شامل سربينه يا رخت كن ، گرم خانه و خزينه هاي آب سرد و گرم است. سطوح داخل گنبد هاي آن به وسيله آهك بري مقرنس كاري شده است . در قسمت سربينه نيز به وسيله نقاشي هاي ديواري تزيين شده است. اين حمام به دستور حاج شهباز خان پسر منوچهر خان بيگلر بيگي يكي از رجال سياسي و اجتماعي دوره قاجار در كرمانشاه به سال 1232 ه ق ساخته شد

مرکز دیدنی مقبره فاضل تونی کرمانشاه

این مقبره در سال های اخیر در کنار پل کهنه کرمانشاه، مشرف بر رودخانه قره سو ساخته شده است. «ملا عبدالله بن محمد تونی بشروی» از علما و فقهای دوره صفویه بود و در مشهد مقدس ساکن و به تدریس و ترویج اشتغال داشت. وی در اواخر عمر به قصد زیارت ائمه عراق از خراسان حرکت کرد و در روز شانزدهم ربیع الاول سال 1071 ه.ق در کرمانشاه دار فانی را وداع گفت. شیخ علی خان زنگنه حاکم کرمانشاه نزدیک پل کهنه، وی را دفن و بر مزار او بقعه ای بنا کرد این بنا در زمان نامشخصی به کلی تخریب شده بود و در سال های اخیر مقبره جدید در این محل احداث شد.

مرکز دیدنی سر قبر آقا کرمانشاه

مقبره معروف به سر قبر آقا متعلق به «محمد علی» فرزند «آقا محمد باقر بهبانی» فقیه معروف است. آقا محمد علی در حدود سال 1188 ه.ق بر حسب تقاضای اهالی کرمانشاه به این شهر آمد و به ترویج مذهب و تدریس علوم اسلامی پرداخت. گذشته از فضایل، مبارزاتی که او با درویشان و خصوصاً «معصوم علی شاه هندی» نمود، مبارزاتی که نام وی بلند آوازه گردد. مقبره او در بین مردم به «قبر آقا» شهرت دارد.

مرکز دیدنی موزه تاریخ طبیعی محیط زیست کرمانشاه

در بخشی از ساختمان اداری سازمان محیط زیست کرمانشاه، یک تالار به موزه تاریخ طبیعی اختصاص یافته است. این موزه نمونه هایی از حیوانات بومی و پرندگان تاکسیدرمی شده را در معرض نمایش قرار می دهد.

مرکز دیدنی موزه پارینه‌ سنگی زاگرس کرمانشاه

موزه پارینه سنگی زاگرس نام موزه‌ای تخصصی در زمینه پیش از تاریخ است که در ردیف موزه‌های تخصصی جهان قرار دارد، و به عنوان نخستین موزهٔ پارینه سنگی خاورمیانه شناخته می‌شود. این موزه در تکیه بیگلر بیگی و خیابان مدرس شهر کرمانشاه قرار دارد که در سال ۱۳۸۶ توسط فریدون بیگلری و مرادی بیستونی تأسیس شده‌است و شامل مجموعه‌ای از ابزار آلات سنگی و استخوان‌های انسان از دوره‌های پارینه سنگی در ایران و کشورهای دیگر را شامل می‌شود.
قدیمی ترین اثری که در این موزه نگهداری می‌شود مربوط به ابزار سنگی‌است که با قدمت نزدیک به یک میلیون سال که در کشف رود خراسان کشف شده‌است. همچنین در موزه مولاژهایی از جمجمه انسان نئاندرتال، انسان هوشمند، و تصاویر بازسازی شده از شکارچیان عصر سنگ نمایش داده می‌شود

مرکز دیدنی مسجد حاج شهبازخان کرمانشاه

اين بنا در چهار راه مدرس، کوچه شهيد داوود شهلايي واقع گرديده و از آثار دوره قاجاريه است که در سال 1235ه-. ق توسط حاج شهبازخان و شش برادر او که مؤسس طايفه معروف به حاجي زادگان بودند، در بيرون از شهر کرمانشاه آن روزگار بنا گرديد . اين بنا ساليان متمادي محل درس طلاب علوم ديني و تبليغات مذهبي بوده و امروزه نيز به عنوان مدرسه علوم ديني مورد استفاده است. ورودي کنوني بنا، زيرگذري است که در خيابان مدرس و در زير ضلع شرقي بنا قرار گرفته است . صحن مسجد، مستطيل شکلي به ابعاد تقريبي 18×22متر است که در اضلاع آن، حجره ها و مدرس، و در ضلع جنوبي آن، شبستان ستوندار مسجد قرار گرفته است .

مرکز دیدنی غار پراو کرمانشاه

غار پراو (= پر آب) نام غاری در کوه پراو در دوازده کیلومتری شمال شرق شهر کرمانشاه و در میان کوه طاق بستان و کوه بیستون و در جنوب منطقه‌ای به نام میدان پراو که در ۳۰۰ متری پایین قله شیخ علیخان یا قله پراو قرار دارد، غار پرآو که 40 سال پیش در زمان اکتشاف بزرگترین غار عمودی دنیا بوده است و به همین دلیل لغب اورست غارهای جهان را به آن اطلاق کردند، دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه است؛ در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران به ثبت رسید.امروزه غارهای عمیق بسیاری در جهان یافت شده اند که بسیار عمیق تر از غار پرو هستند و غار پرو را در لیست عمیق ترین غار های جهان به رتبه ی 212 تنزل داده اند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد غار پراو وجود دهانه آن در ارتفاع سه هزار متری از سطح دریا است که این بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا می‌باشد.
غار پَراو در حدود دوازده کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه، در نزدیکی روستای چالابه بر بلندای ۳۰۵۰ متری کوه پراو یکی از بلندترین قله‌های (بلندترین قله استان کرمانشاه است) استان کرمانشاه ان (با ارتفاع ۳۳۵۷ متر از سطح دریا) و در کنار میدان جنوبی قله کوه پراو از رشته کوه زاگرس قرار دارد.

مرکز دیدنی مسجد دولتشاه کرمانشاه

مسجد دولتشاه نام مسجدی در میدان جوانشیر کرمانشاه در غرب ایران قرار دارد و از آثار دورهٔ قاجاریه است که توسط محمد علی میرزا دولتشاه(حاکم کرمانشاه در سال‌های ۱۲۲۱ تا ۱۲۳۷ ه.ق و سرحد دار عراقین)بنا شده‌است.
بنای مسجد دولتشاه در دورهٔ اخیر تعمیر و مرمت شده و دارای سردر، صحن، و شبستان زنانه و مردانه‌است. این مسجد به مسجد حاج ابوتراب آل آقا نیز معروف است که بر کتیبهٔ کاشی سردر مسجد خوانده می‌شود.

مرکز دیدنی مسجد شاهزاده کرمانشاه

مسجد شاهزاده در محله فیض آباد و خیابان کزازی شهر کرمانشاه واقع است و از آثار دورهٔ قاجاریه است. سجد در حدود سال ۱۲۳۷ (قمری) توسط محمدعلی میرزای دولتشاه بنا شد.

صحن اصلی مسجد، مستطیل شکل و مفروش به سنگ تیشه‌ای و نوساز است که در ضلع شمالی آن، حسینیه‌ای نوساز و در ضلع‌های غربی و شرقی آن، کلاس‌ها و کانون‌های فرهنگی قرار دارند. بخش اصلی مسجد در ضلع جنوبی قرار دارد و شبستان ستوندار آن به شکل مستطیل است که پوشش تاق و گنبد آن بر روی هشت ستون و دیوارهای کناری قرار گرفته‌است. محراب بنا در میانهٔ ضلع جنوبی قرار دارد و با کاشی و سنگ مرمر پوشش یافته‌است. از دیگر ویژگی‌های این بنا، انباری است که در میانهٔ صحن ساخته شده و ورودی آن در داخل کوچه مجاور قرار دارد

مرکز دیدنی موزه سنگ طاق‌ بستان کرمانشاه

موزه سنگ طاق‌ بستان، نام موزه ای در محوطه تاریخی طاق بستان در شهر کرمانشاه است. که در حدود ۴۵ اثر سنگی مربوط به دوره های اسلامی و ساسانیان در آن نگهداری می شود. همچنین این موزه شامل ۱۴ سرستون مربوط به دوران ساسانیان است که برای ساخت کاخی تدارک دیده شده اند ولی هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته اند. بر روی سرستون‌ها نقش ایزد بانو آناهیتا، ایزد بهرام، اهورامزدا، درخت زندگی و نیلوفر کنده کاری شده است و در بخشی دیگر از موزه نیم تنه خسرو پرویز نگهداری می شود همچنین تابوت دوره ساسانی و در بخش هایی از موزه کوزه هایی مربوط به همین دوران قرار دارد که در محیط باز موزه نگهداری می شوند. قسمت دیگری از موزه نیز بقایای کاخی مربوط به دوران قاجار و در حدود ۱۲۸۰ تا ۱۲۹۰ هجری شمسی در شهر قصرشیرین وجود دارد که در جنگ ایران و عراق نابود شده و آثار این قسمت از موزه به صورت باز هستند.

مرکز دیدنی خانه خواجه باروخ کرمانشاه

این خانه به شیوه درون گرا در بخش یهودی نشین محله قدیمی فیض آباد شهر کرمانشاه ساخته شده است . این خانه از طریق هشتی به حیاط بیرونی و از آنجا با عبور از دالانی سراسری به حیاط اندرونی راه دارد . در اطراف حیاط اندرونی مجموعه ای از اتاق های مسکونی قرار دارد . در نمای ایوان های این بنا ، ستون های آجری به کار رفته که دارای سر ستون های آجری به صورت پله ای و مقرنسی است . این خانه از معدود خانه های قاجاریه کرمانشاه است که حمام دارد . این خانه توسط خواجه باروخ یکی از تجار کلیمی کرمانشاهدر عصر ناصری ساخته شد و امروزه به نام خانه ” رنده کش ” آخرین مالک آن معروف است .

مرکز دیدنی طاق بستان کرمانشاه

محوطه تاریخی طاق بستان، در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه ای در شمال شرقی حاشیه شهر کرمانشاه قرار دارد. در این محوطه، آثاری از دوره ساسانی شامل سنگ نگاره اردشیر دوم و دو ایوان سنگی به نام های ایوان کوچک و بزرگ وجود دارد. ایوان کوچک در سمت چپ سنگ نگاره اردشیر دوم و ایوان بزرگ در سمت چپ ایوان کوچک دیده می شود.
سیاحان، مورخین وجغرافی نویسان دوره اسلامی ضمن توصیف سنگ نگاره های طاق بستان، از این محوطه با نام های متفاوتی یاد کرده اند. ابن فقیه و ابن رسته این مکان را «شبدیز» و یاقوت حموی آن را «قصر شیرین» نامیده است. همچنین حمدالله مستوفی آن را «طاق بسطام» و عده ای دیگر آن را «طاق بهستون»، «طاق بیستون» و «تخت بستان» نامیده اند. اهای محل نیز این محوطه را با نام «طاق وسان» و «طاق بسان» می شناسند؛ زیرا «سان» در لفظ محلی به معنی سنگ است و «طاق وسان» یعنی طاقی که در سنگ کنده شده است. امروزه نیز د راکثر محافل ایران شناسی، از این مکان با نام «طاق بستان» یاد می شود

مرکز دیدنی شکارگاه خسرو پرویز کرمانشاه

شکارگاه خسرو پرویز (تپه مراد حاصل) از آثار باستانی ایران در شمال شهر کرمانشاه و پایین تر از تاق بستان قرار دارد، این مکان مربوط به دوره ساسانی و پادشاهی خسرو پرویز است که در اردیبشت ماه سال ۱۳۸۸ در کاوش‌های باستان‌شناسی بنا را بازسازی کردند که چندی بعد به دلیل بارش باران بخشی از این بنا تخریب شد. این در حالیست که شکارگاه خسرو پرویز تنها شکارگاه بازمانده از دوران ساسانیان است

مرکز دیدنی تکیه معاون الملک کرمانشاه

تکیه معاون الملک از آثار به جا مانده دوره قاجار در مرکز شهر کرمانشاهاست که شاید بتوانیم آن را یکی از زیباترین بناهای دنیا از نظر کاشی کاری و تزئینات بنا بدانیم. ساختمانی که عمر آن به دوره قاجاریه در کرمانشاهمی رسد و کاشی های منحصر به فردش آن را از دیگر بناهای تاریخی و مذهبی ایران متمایز می کند.
برای دیدن تکیه معاون الملک باید به بافت‌ قدیمی‌ شهر کرمانشاهسری بزنید و آن را در محله‌ ‌آب ‍ شور‌ان‌ قدیم‌ و در خیابان‌ شهید حد‌اد ‌عادل‌ امروز ببینید. این بنا‌ در سال‌ 1320‌ هجر‌ی‌ قمر‌ی‌ توسط حسین‌ خان معین‌ ‌الر‌عایا (پدر معینی‌ کرمانشا‌هی، شا‌عر معاصر) برای برگز‌ار‌ی‌ مر‌اسم‌ مذ‌هبی‌ بنا شد‌ و بعدها، در سال‌ 1327 در گرماگرم‌ مبارز‌ات‌ مشروطه‌ خو‌اهی‌ گرو‌هی‌ ‌از مشروطه‌ خو‌ا‌هان‌ به‌ ‌علت‌ ‌آن ‍ که‌ تکیه‌ معاون‌ ‌الملک‌ محل‌ ‌اجتما‌ع‌ مخالفان‌ مشروطه‌ شده‌ بود با ‌استفاده‌ ‌از توپ‌ ‌ها‌ی‌ سنگین ‌این‌ بنا را به‌ ‌آتش‌ کشیدند. با فروکش کردن‌ ‌آتش‌ ‌هرج‌ و مرج‌، حسن‌ خان معین‌ ‌الر‌عایا معروف‌ به‌ معاون‌ ‌الملک‌ در سال‌ 1307 به‌ بازساز‌ی‌ مجدد ‌این‌ بنا‌ی‌ باشکوه‌ پرد‌اخت‌.

مرکز دیدنی موزه مردم‌شناسی کرمانشاه

موزه مردم‌شناسی کرمانشاه نام موزه ای در شهر کرمانشاه است که در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۹ تأسیس شد و در ضلع جنوبی قسمت عباسیه تکیه معاون الملک در تالاری به مساحت ۲۰۰ متر قرار دارد که شامل ‪ ۲۹‬ویترین از اشیا قدیمی، صنایع دستی، پوشاک و غیره با مضامین فرهنگی و اجتماعی است.

که شامل اشیای مختلف مردم‌شناسی از قبیل : وسایل کشاورزی، دامپروری، شکار، بافت گیوه، آلات موسیقی، وسایل نگارش، روشنایی و نمونه هایی از نساجی، پوشاک، لباس‌های بومی و محلی در آن یافت می شود

مرکز دیدنی طاق گرا کرمانشاه

در گردنه پاتاق بر سر راه به سرپل ذهاب و در کنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده که فلات ایران را به بین النهرین ارتباط می داده است

به علت تغییر مسیر ، این راه و بنای تاق گرا اکنون در شیب های پائین جاده آسفالته قرار گرفته است . از نظر معماری ، بنای طاق گرا ، فضای ایوان مانندی است که تماماً از سنگ ساخته شده است . این بنای مستطیل شکل به ابعاد 86/4*70/7 متر است که ورودی آن به طرف جنوب و مشرف بر جاده سنگفرش باستانی است . از لحاظ ساختاری ، این بنا به وسیله بلوک های سنگی ساخته شده است که به صورت مکعب مستطیل تراشیده شده اند

مرکز دیدنی کتیبه بیستون کرمانشاه

سنگ نبشته سه زبانه بیستون، به نخستین سال فرمانروایی داریوش بزرگ از زبان خود او می پردازد. سالی که داریوش،سراسر آن را در جنگ با شاهان دروغزن سپری کرد.
پس از کشته شدن بردیا و افتادن حکومت به دست داریوش، در سراسر امپراطوری هخامنشی ۱۹ شورش بزرگ و کوچک اتفاق افتاد. داریوش بزرگ پس از اینکه این شورش ها را فرونشاند تصمیم گرفت که مردم امپراطوریش را(و جهان پس از خود را) در جریان چگونگی به دست گرفتن قدرت و نخستین سال فرمانروایش قرار دهد. او این بنای یادبود و بیانیه مهم را در بیستون بر سر یک راه کهن به ثبت رساند

مرکز دیدنی مسجد عمادالدوله کرمانشاه

این مسجد یکی از با شکوه ترین مساجد قاجاریه شهر است و در سال 1285 ه. ق توسط «امام قلی میرزا عمادالدوله» والی غرب در بازار زرگرها ساخته شد.
این مسجد دارای صحن مرکزی است و در پیرامون آن، حجره هایی برای سکونت طلاب علوم دینی ساخته شده است. بازار و کاروانسرای عمادالدوله با صدها مغازه و حجره وقف بر مصارف این مسجد است. پس از ساخت این مسجد، بانی آن یکی از درهای حرم حضرت علی(ع) را آورد و در این مسجد نصب نمود و به جای آن در نقره ای دیگری را وقف آستانه علوی نمود. این درگاه امروزه در مدخل مسجد و بازار زرگرها قرار دارد و به در «قاپی شاه نجف» مشهور است این درگاه چوبی به دوره صفویه تعلق دارد.

مراکز خرید

مرکز خرید ارگ کرمانشاه

در این پاساژ انواع زیورآلات، موبایل، پوشاک، لوازم خانگی عرضه می گردد.کافی شاپ و رستوران هم در این رستوران وجود دارد.

مرکز خرید بازارچه الهیه کرمانشاه

اینجا یکی از شلوغ ترین خیابان کرمانشاه است که انواع فروشگاهها در آن وجود دارد.

مرکز خرید خانه کفش کرمانشاه

در این بازارچه می تونین انواع کفش های مردانه، زنانه و بچگانه رو با قیمت های مناسب تهیه کنید

مرکز خرید سنتی کرمانشاه

قدمت این بازار سنتی به 200 سال می رسد.

مرکز خرید میر داماد کرمانشاه

یکی از بزرگترین فروشگاههای لوازم دیجیتالی در کرمانشاه است.

رستوران ها

رستوران ارگ کرمانشاه

این رستوران در مرکز شهر میدان مصدق مجتمع تجاری ارگ قرار دارد و مکانی بسیار زیبا و دلپذیر با غذاهای عالی دارد.

آدرس:کرمانشاه – کرمانشاه خیابان مصدق، مجتمع ارگ

رستوران بامداد کرمانشاه

آدرس:کرمانشاه – کرمانشاه ۲۲ بهمن، بلوار ۱۷ شهریور، تقاطع بلوار ارشاد

رستوران چلچله کرمانشاه

آدرس:کرمانشاه 22 بهمن، 17شهریور، خیابان برق

رستوران رستوران ملکوتی کرمانشاه

آدرس:کرمانشاه – کرمانشاه میدان مصدق

رستوران سنتی طربستان کرمانشاه

رستوران طبرستان در محیطی سنتی غذاهای با کیفیت همراه با موسیقی محلی ،در فضایی آرام سرو

می کند.

رستوران یاس کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه – کرمانشاه بلوار شهید بهشتی، روبروی ساختمان بورس

حمل و نقل