شهر سمنان  • جمهوری اسلامی ایران
  • ۹۷٬۴۹ km²
  • ریال
  • فارسی
  • ۶۳۱٬۲۱۸ نفر(۱۳۹۰)
  • بزودی
  • بزودی

استان سمنان یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز آن شهر سمنان است. مساحت این استان برابر با ۹۷٬۴۹۱ کیلومتر مربع که ۵٫۹ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود. این استان از نظر مساحت ششمین استان ایران است. شهرستان شاهرود پرجمعیت شهرستان این استان می باشد و جمعیت آن حتی از مرکز این استان بیشتر است
این استان از جانب شمال به استان‌های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان‌های خراسان جنوبی و اصفهان، از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استان‌های تهران و قم محدود است. نکته جالب توجه این است که رئیس جمهوری‌های ایران از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ از این استان بوده‌اند.

مراکز دیدنی

مرکز دیدنی آب انبار قیلوقه سمنان

در مسیر عبور از کنار دریاچه زیبای نمک، به آب انبار قیلوقه می رسید که در آن آب کمی شور وجود دارد.

مرکز دیدنی آبشار آلوچال سمنان

آبشار آلوچال واقع در جنگل ابر در 45 كیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر قرار دارد. از طرف شمال محدود است به جنگلهای استان گلستان و از طرف شرق به منطقه اولنگ از طرف جنوب به كوه قاسم و كوه ابر و قطری و از طرف غرب محدود به كوه یخام و تكیانو است.

مرکز دیدنی ارگ علاء سمنان

ارگ علاء در ۹ کیلومترى جنوب شرقى سمنان و کنار جادهٔ‌ سمنان به پایگاه هوایى در بخش علاء‌ واقع شده است و یکى از آثار تاریخى اواسط قاجاریه به شمار مى‌رود که به ثبت آثار تاریخى رسیده است. مساحت تقریبى آن در حدود ۱۰۰متر و داراى زیربنایى در حدود ۱۲۰ متر است. ارتفاع آن، حدود ۴/۵ متر، با اضافه شدن طبقهٔ دوم به حدود ۸ متر مى‌رسد .
بناى ارگ به شکل شش ضلعى و ساختمان آن در دو طبقه ساخته شده است که ظاهراً محل حکومت محلى نیز بود. مصالح به کار رفته در آن خشت و گل و روى آن اندود کاهگل با تزئین شمشه گچى است. ساختمان آن در مقیاس کوچک‌تر مشابه عمارت هشت بهشت اصفهان است

مرکز دیدنی پارک موزه دفاع مقدس سمنان

پارک موزه دفاع مقدس استان سمنان، به منظور حفظ میراث شهیدان والامقام و انتقال دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس احداث شده است

سمنان – سمنان خیابان قدس

مرکز دیدنی جنگل ابر سمنان

جنگل ابر یکى از دست ‌نخورده‌ترین جنگل‌هاى ایران است که در ۳۵ کیلومترى شمال شرق سمنان قراردارد.
جنگل ابر از جنگل‌های زیبا و خوش‌آب و هوای استان سمنان است که در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد.
این جنگل با 35 هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است و از آنجا که فضای این جنگل را پوششی از ابر فرا گرفته به همین دلیل این جنگل را جنگل ابر می‌نامند
ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است.
این جنگل در استان سمنان و در نزدیکى روستاى ابر واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است.

مرکز دیدنی خانه رجبی سمنان

این بنا متعلق به اواسط قاجار می باشد و در قسمت جنوبی سمنان در محله اسفنجان و در نبش میدان ابوذر (پاچنار) واقع است . بنا متعلق به خانواده رجبی (کلانتر وقت سمنان ) بوده است . بنا دارای یک حیاط مرکزی و باغچه و فضاهایی از جمله، یک راهرو طولانی که از هشتی به حیاط متصل است . اتاق های تابستانی که دارای بادگیر و رو به شمال است . اتاق های زمستانی هم رو به غرب و در دو طبقه و با ارتفاع کمه تا زودتر گرم شوند .اتاق های شمالی و رو به جنوب که در زمستان مورد استفاده قرار می گرفته است و اتاق های رو به شرق که در غرب بنا واقع است که در بهار و پاییز استفاده می شده است .
این بنا دارای یک بادگیر بلند و منحصربفرد در روی قسمت جنوبی است که از روی سقف قسمت تابستان نشین بیرون آمده است این بنا در تاریخ ۱۲/۹/۱۳۷۵ به شماره ۱۷۸۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

مرکز دیدنی دروازه ارگ سمنان

بنای اصلی ارگ شهر سمنان در زمان بهمن میرزا بهاء الدوله فرزند فتحعلی شاه قاجار حاکم سمنان احداث گردید. این بنا که در واقع ارگ دولتی و مقر حکومتی سمنان در دوران قاجاریه محسوب می شد، شامل دو دروازه است که دروازه جنوبی آن در اثر گسترش شهر ازمیان رفته و بنای دروازه شمالی (دروازه فعلی) موجود می باشد. ساخت این بنای تاریخی در سال ۱۳۰۲ هجری قمری به پایان رسیده است ارگ سمنان دارای تزیینات آجرکاری وکاشی کاری بی نظیری است که درمیدان ارگ سمنان واقع شده است

مرکز دیدنی غار دربند سمنان

غار دربند دومین غار آهکی بزرگ در ایران است که در فاصله 20 کیلومتری شمال سمنان و 2 کیلومتری شمال غربی شهر مهدیشهر و در قسمت میانی رشته کوه‌های البرز قرار گرفته است. دهانه غار در کمرکش کوه سنگی زیبایی رو به مشرق قرار گرفته و دره وسیع و سرسبز دربند در زیر آن گسترده شده است.
در داخل غار مقداری استخوان متعلق به حیوانات بزرگ از قبیل اسب و گاو دیده می‌شود که با توجه به ارتفاع کم در این ناحیه، به نظر می‌رسد این جانوران توسط حیوانات درنده شکار شده و به این قسمت آورده شده‌اند. در کنار دهانه، آثار سنگ‌چین محکمی به چشم می‌خورد که قسمتی از آن ریزش کرده است. این سنگ‌چین به منظور مسدود ساختن شکافی است که از کنار دهانه به داخل غار راه دارد و نشانگر آن است که ساکنان و پناهندگان غار برای جلوگیری از نفوذ دشمنان آن را بسته‌اند. پس از گذشتن از دهانه مذکور، محوطه داخلی غار دیده می‌شود که نسبتاً ساده و بدون پیچ و خم است. فضای غار به صورت تالار تقریباً بیضی شکل است به طول 91 متر و عریض‌ترین قسمت آن 36 متر و بلندترین نقطه سقف آن به 20 متر می‌رسد.

مرکز دیدنی قلعه پاچنارسمنان

در جنوب غربی میدان ابوذر و در محله اسفنجان سمنان ،آثار بجامانده از دو قلعه پر ابهت و قدیمی به چشم می خورد که به قلعه های پاچنار معروف هستند. این قلعه ها به صورت دژهای دوران باستان ساخته شده بودند و از زمره قلعه های بسیار مهم نظامی و دفاعی شهرستان به شمار می رفتند.

مرکز دیدنی قلعه های سارو سمنان

قلعه‌های سارو شامل دو قلعه بسیار محکم و تسخیرناپذیر است که در 10 کیلومتری شمال شرقی سمنان در منطقه‌ای کوهستانی به نام سارو واقع شده‌اند. قلعه شمالی (ساروی کوچک) بر اثر گذشت زمان و بروز سوانح طبیعی و کندو کاوهای افراد گنج‌یاب تا حدودی تخریب شده است. قلعه جنوبی (ساروی بزرگ) یکی از مهم‌ترین قلعه‌های دفاعی شرق ایران است که به نظر می‌رسد از سه طبقه تشکیل شده است. طبقه اول جای چهارپایان، طبقه دوم محل سکونت رعایا و طبقه سوم که دارای معبد و حمام می‌باشد محل سکونت سربازان مدافع قلعه و بزرگان قلعه بوده است. از موارد جالب توجه در این قلعه انتقال آب چشمه کلاته سارو به بالای قلعه بوده است که به وسیله تسطیح زمین انجام گرفته و در نتیجه آب چشمه‌ای که در حدود چند صد متر از قلعه پایین‌‌تر است، با این تدبیر به بالای قلعه برده شده و مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

در چهارگوشه هریک از قلعه‌های سارو برج‌هایی به منظور دیده‌بانی ساخته شده که بسیار دیدنی می‌باشند.

مرکز دیدنی کویر کوه سرخ سمنان

کویر کوه سرخ و تندیس طبیعی پرنده همای سعادت در استان سمنان واقع است. این منطقه شامل پدیده های زمین شناسی است که در نوع خود در کشور کم نظیر است.
آب در این نقطه کاملاً اشباع شده از نمک و گچ است. آب رودخانه شوراب همانند دوغاب گچ در مسیل جریان دارد. در کناره های رودخانه نیز لایه ضخیمی از لایه های نمکی، سطحی صاف و صیقلی و سفید رنگ را بوجود آورده است. این لایه بسیار نرم است. در کیومتر ٢٢ از ابتدای جاده خاکی، رودخانه شوراب مسیر تردد خودروها را بریده است. با خودروهای سواری امکان عبور از آن وجود ندارد و می بایست از این نقطه پیاده روی در کویر را آغاز کرد. کوه سرخ در ۵ کیلومتری جنوب شوراب قرار دارد و از این منطقه به وضوح قابل مشاهده است.
صخره ای که بر اثر وزش باد به شکل یک عقاب بسیار زیبا در آمده است و اگر شما این صخره را از کمی بالاتر ببینید عقابی را می بینید که بالهای خود را به صورت نیمه باز درآورده و شاید کسی باور نکند که این منظره به صورت طبیعی شکل گرفته است وساخته دست انسان نیست

مرکز دیدنی کاروانسرای آهوان سمنان

کاروانسرای سنگی آهوان از جمله مهمترین کاروانسراهای استان سمنان است که با سنگ و ملات ساروج، در منطقه سردسیر و کوهستانی آهوان ساخته شده است.
پلان این کاروانسرا چهار ایوانی است. زمان ساخت این کاروانسرا ظاهرا مربوط به دوره صفویه می باشد و در منطقه گردنه آهوان سمنان واقع شده است

مراکز خرید

مرکز خرید اسکان سمنان

سمنان بلوار میرزا بزرگ شیرازی

مرکز خرید بازار سمنان

حدود ۱۸۰ سال پیش و در اوایل سلطنت سلسله قاجاریه «بازار سمنان» ساخته شد. این بازار که سقف های خشتی و آجری دارد به سبک معماری سنتی ایران ساخته شده است. در گذشته، بازار عمومی شهر از راسته بازار و بازار شیخ علاءالدوله (بازار مرده ها) تشکیل شده بود که این بازار عمومی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده. بازار شمالی که تقریبا ۵/۱ کیلومتر درازا داره و همچنان به اسم قدیمی راسته بازار خوانده می شه و بازار جنوبی که در امتداد راسته بازار هست و به خاطر نزدیکی با حرم مطهر حضرت یحیی بن موسی رضا، بازار حضرت خوانده می شه و ۵۰ باب مغازه داره. دو قسمت این بازار طوری ساخته شده که در تابستان ها خنک و در زمستان ها نسبتا گرم
می باشد.

مرکز خرید بردیا سمنان

در این مرکز خرید می توانید انواع پوشاک، اسباب بازی، بدلیجات، لوازم تزئینی، لوازم خانگی، کادوئی را خریداری نمایید.

سمنان – سمنان میدان ارگ

رستوران ها

رستوران ایرانگردی و جهانگردی سمنان

در این رستوران صبحانه،غذاهای ایرانی،با قیمت مناسب سرو می شود

رستوران چشمه سمنان

در این رستوران غذاهای ایرانی با قیمت مناسب سرو می شود
سمنان – سمنان خیابان قدس

رستوران سلامتی چوتا سمنان

سمنان – سمنان بلوار قدس

رستوران مجلس افروزسمنان

در این رستوران غذاهای ایرانی و انواع کباب با بهترین طعم و قیمت مناسب سرو می شود.
سمنان بلوار قدس، جنب هتل قدس، پلاک ۱۸۷۶

حمل و نقل