شهر بندرعباس  • جمهوری اسلامی ایران
  • 27316 کیلومتر مربع km²
  • ریال
  • فارسی
  • ۴۳۵،۷۵۱ نفر (۱۳۹۰)
  • بزودی
  • بزودی

شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان در جنوب ایران است. شهر بندرعباس در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس قرار دارد.بندر عباس یکی از بندرهای جنوب ایران است و نام پیشین آن بندر گمبرون بوده‌است. از شمال به ارتفاعات و کوه‌ها و از جنوب به دریا منتهی می‌شود؛ بنابراین شیب عمومی شهر در راستای شمال به جنوب می‌باشد. بندرعباس اکنون بزرگترین بندر ایران است. بخش وسیع و قابل توجهی از شهر از جمله محله سورو در جنوب غربی شهر و جنوب خیابان امام خمینی حد فاصل خور شیلات و خورگورسوزان و جنوب محله نخل ناخدا دارای سطحی هموار بوده و از ارتفاعی بین ۰٫۶ متر تا حداکثر ۵ از سطح دریا برخوردار می‌باشد. همچنین نزدیک‌ترین شهر به بندرعباس، شهر قشم (مرکز جزیره قشم) با حدود ۲۸ کیلومتر می‌باشد. فاصله بندرعباس تا تهران ۱۳۳۳ کیلومتر می‌باشد.
در تقسیم بندی منطقه‌ای ایران بندرعباس جزو منطقه جنوب محسوب می‌شود. درصد بسیار بالایی از ترانزیت کالا از طریق بنادر شهید رجایی و باهنر صورت می‌گیرد.فاصله بندرعباس تا تهران ۱۳۳۳ کیلومتر می‌باشد. جمعیت این شهر در فصل‌های سال متفاوت می‌باشد.بندرعباس به دلیل شرایط خاص خود همواره پذیرای مهمانان زیادی از اقصی نقاط ایران می‌باشد .

مراکز دیدنی

مرکز دیدنی امامزاده شاه محمد تقی بندرعباس

امامزاده شاه محمد تقی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان است . این امامزاده مورد توجه بسیاری از مردم قرار دارد به حدی که در گذشته زواری که از پاکستان و بنگلادش به زیارت حرم علی بن موسی‌الرضا در مشهد می‌رفتند، ابتدا به زیارت این محل می‌رفتند. مکانش در کنار جاده بندرعباس- سورو قرار دارد و هم‌اکنون در محوطه پارک هتل هما واقع شده است. سقف و مناره های میناکاری شده و شیشه‌های رنگی پنجره‌ها جلوه خاصی به این مکان داده اند.

مرکز دیدنی حمام گله داری بندرعباس

اگر بنای این حمام را از نزدیک ببینید، ردپای سنگ‌های دریایی، سنگ‌های اسفنجی، گچ دست کوب و ساروج محلی را در آن پیدا خواهید کرد که به خاطر رطوبت بالای منطقه، در بنا به کار رفتن. مصالحی که دلیل انتخابشان قدرت جذب بالای رطوبت بوده و این روزها، همین سنگ‌های با دوام هم در مقابل رطوبت بالای منطقه تسلیم شده و رفته رفته تخریب می‌شوند. قدمت این حمام به دوره قاجاریه می‌رسد و تاریخ احداثش اواخر قرن ۱۳ هجری قمری می باشد. حمام گله داری دو بار مرمت شده و در حال حاضر به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده است.

مرکز دیدنی خانه احمدی بندرعباس

خانه احمدی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
این خانه یکی از آثارهای تاریخی شهر بندر عباس به شمار می آید. این بنا مربوط به دوره قاجاریه‌ است که توسط شخصی به نام حاج احمد گله داری بنا شده‌ است. این اثر تاریخی تحت شماره ۸۵۰۹ درفهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌ است.

مرکز دیدنی خانه جری پولاک بندرعباس

خانه جری پولاک واقع در شهر بندرعباس در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این بنا مربوط به دوره پهلویه که توسط شخصی بنام جری پولاک که به این منطقه آمده بوده است،ساخته شد و درآن زندگی می‌کرد. در سال ۱۳۵۷ همزمان با انقلاب این خانه ویران شد.قسمتی که باقی مانده است، کارگاه نقاشی پولاک بوده است.

مرکز دیدنی دره داماش (سیاهو) بندرعباس

دره رودخانه داماش که از کوه های هماگ سرچشمه می گیرد یکی از مناطق بکر و بسیار زیبا در ۸۰ کیلومتری شمال بندرعباس است. این رودخانه پس از پیوستن به چندین شعبه رودخانه کوچک با نام رود جلابی به خلیج فارس می پیوندد.
کوه هماگ از رشته کوه های زاگرس جنوبی بلندترین ارتفاع استان هرمزگان به ارتفاع ۳۲۶۷ متر از سطح دریا سرچشمه اصلی این رودخانه است.
این منطقه تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب و هوای آن در فصول بهار،پاییز و زمستان دلپذیر،ملایم و در تابستان گرم است.
دسترسی: جاده ارتباطی بندرعباس به سیرجان، شهرستان سیاهو، جاده فرعی روستای سیخوران، دهانه دره در شمال روستا واقع است

مرکز دیدنی دهستان تازیان بندرعباس

تازیان دهستانی از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان است . روستای تازیان پایین در ۳۵ کیلومتری شمال بندرعباس و در بخش مرکزی واقع شده است . تازیان پایین مرکز «دهستان تازیان» است.
در دهستان تازیان هم ۱۸ روستا وجود دارد؛ «تازیان»عبارت از دو قریه است، تازیان بالا که به پاکوه موسوم و تازیان زیر که به پاتل مشهور است، در حال حاضر این روستا به شهر تبدیل شده است و کشاورزی رونق فراوان دارد و بادمجان کشت غالب آنجاست.

مرکز دیدنی روستای سیخوران بندرعباس

سیخوران از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و در 70 کیلومتری شمال شرقی بندر عباس واقع شده است. این منطقه خوش آب و هوا از شمال شرق به کوه شانگ، از شمال و شمال غرب به کوه سیخوران و از جنوب به کوه سرخ محدود می‌شود. ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 920 متر است و تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب و هوای آن در فصول بهار، پاییز و زمستان دلپذیر و ملایم و در تابستان گرم است. ارتفاعات زیبا و بلند سیخوران از نقاط جالب توجه کوهنوردان و طبیعت دوستان منطقه به شمار می‌آیند و رودخانه جاماش از میان آن عبور می کند. باغ‌های پربار و زیبای این منطقه به صورت پلکانی احداث شده‌اند و به ویژه در بهار و تابستان و به هنگام به بار نشستن میوه‌ها با تنوعی از رنگ‌ها، جلوه‌ای بسیار زیبا و تماشایی دارند.

مرکز دیدنی زیارتگاه خواجه خضر بندرعباس

در کنار جاده بندرعباس- سورو به سمت اسکله بندرعباس، در سمت راست جاده و به فاصله دویست و پنجاه مترى، گنبد مخروبه‌اى به جا مانده است که به زیارتگاه خضر یا خواجه خضر معروف است و محل اداى نذورات می باشد. از باقى‌‌مانده بنا و ترکیب ابتدائیش، تقلید زیگورات ایلامى‌ها و بابلى‌ها به خوبى آشکار می باشد. گنبد بر مکعبى که اضلاع جانبى مستطیل شکل دارد،بر روى چند ردیف پلکان مانند استوار شده بوده و به منزله سکوى عمارتى بوده که الان از بین رفته است. سبک ساختمان این بقعه، به بقعه خضر در بندر کنگ و بقعه خضر جزیره هرمز بسیار شباهت دارد. خضر و الیاس که زیارتگاه‌هاى بسیارى در جنوب ایران دارند، هر دو در افسانه‌هاى ایران مشهورند. خضر زنده جاوید و موکل دریاهاست. از این رو، هرگاه صید کم شود و یا خطرى در دریا پیش‌بینى شود، ماهیگیران در بقاع خضر و الیاس نذر و قربانى مى‌کنند

مرکز دیدنی گنبد نمکی گچین بندرعباس

روستای گچین در فاصله ۵۰ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده که در شرق روستای گچین قرار دارد. این گنبد در حقیقت مشابه گنبدهای نمکی هرمز و لارک از لحاظ تنوع مینرالوژی و سنگ شناسی است.
از لحاظ تنوع زمین شناسی یکی از زیباترین گنبدها است و به لحاظ استفاده از سنگهای ساختمانی این گنبد در اسکله های شهید باهنر و رجایی و ساختمان موج شکن کشتی سازی خلیج فارس جاده های متعددی در داخل گنبد احداث شده که علل بسیار موثری در مطالعه دقیق گنبد محسوب می شود.
این گنبد با قطع کردن رسوبات مشیان و آغاجازی و شیبدار نمودن این رسوبات زمان سربر آوردن خود را معین می کند به لحاظ وجود قطعات گنبدی و رسوبات بالا نشان می دهد که در زمان اواخر دوران سوم گنبد شروع به نمایان شدن می کند،که این شواهد در حاشیه شمالی و شرقی گنبد دیده می شود. واریزه های گنبد نمکی یا به اصطلاح پوش سنگ در اطرف گنبد دیده می شود اما مخلوطی از خاکهای سرخ ، نمک ، مارن ، سنگهای آتش فشانی اسیدی و سنگهای سازند هرمز است که بر اثر فرسایش سنگهای گنبدی و تجمع در ناودیس های حاشیه گنبد و یا به صورت تراس هایی در اطراف رودخانه جاری گنبد به وجود آمده اندو دارای سن مشخص و زمان مشخصی نیستند.

مرکز دیدنی قلعه فین بندرعباس

یک قلعه باشکوه، عجیب و اسرارآمیز در جنوب ایران است. این قلعه و تپه طبیعی آن فضای بزرگی رو در بر می‌گیرد که بیشترین طولش ۲۹۰ متر و بیشترین عرضش ۱۸۰ متر است. از وجود برج‌هایی که در هر یک از گوشه‌ها قرار گرفته،می توان حدس زد نقشه واقعی این قلعه چند ضلعی نامنظمی بوده که بوسیله برج‌های مدوری محافظت می شده است. قدمت قلعه رو از روی سفال‌های بدست آمده می‌شود به قرون میانه اسلامی نسبت داد.این بنا تا دهه‌های اخیر هم مورد استفاده خوانین منطقه قرار داشته است.

مرکز دیدنی موزه آب بندرعباس

این موزه در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس واقع شده است و قدمتش به دوره صفویه می رسد. ایجاد و راه اندازی موزه آب یکی از راه های ارائه و نمایش تلاش و سخت کوشی انسان در حفر چاه های آب وقنات و همچنین حفظ ارزش این میراث کهن و نگهداری وشناساندن ابزار واشیاء مربوط به حفر آن می باشد. مجموعه موزه دو برکه گرد و طولی با زیر بنای ۲۱۰ متر مربع به منظور نمایش اشیاء و سالن نمایش تابلو های عکس و همچنین فضا های روباز با مساحت ۱۵۸۰ متر مربع طراحی شده که در آن از المان هایی همچون گاوچاه، آب انبار، پل، سد و چاه های لافت استفاده شده است. امروزه موزه آب به سبک زیبایی بازسازی شده و در آن انواع کوزه (جهله)، انواع خمره آب به نام (کروش)، خمره های سنگی (موو) یا یه مشک (مشک تروز) و تصاویری از ظروف آب و گاو چاه، و چاه چرخ گاوی به نمایش گذاشته شده است. موزه آب هرمزگان محل مناسبی برای شناخت آثار ابنیه تاریخی در زمینه های مختلف مربوط به آب است.

مرکز دیدنی مجموعه برکه های باران بندرعباس

این مجموعه ۵ برکه یا آب انبار دارد که دارای گنبد‌های موزون و منحصر بفردی بوده است که مصالحش سنگ و ملات ساروج می باشد.این برکه‌ها در فضای مشجر وسیعی در خیابان ۲۲ بهمن بندر عباس قرار گرفته اند و جزو جاذبه‌های گردشگری این استان به حساب میاد

مرکز دیدنی گنبد سرخ بندرعباس

گنبد سرخ واقع در روستای گنبد سرخ از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
این بنا در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندرعباس قرار دارد و مربوط به سده میانی دوره اسلامی است که در میان قبرستان قدیمی واقع شده است.

مرکز دیدنی محله باستانی سورو بندرعباس

کمتر نوشته‌ای درباره تاریخ بندرعباس(گامرون) یافت می شود که در اون به بندر سورو اشاره نشده باشه. در بعضی از این نوشته‌ها به عنوان بندری کوچک در مقابل جزیره هرمز، در نوشته دیگری بعنوان دهکده ماهیگیری در ساحل خلیج فارس یا بندری در مسیر جاده هرمز به فارس، یاد شده است که شامل هزاران مغ (نخل) و انواع درختان دیگه شامل کنار ،کرت،کهور،گز،خرگ،تابستان‌ها مردم سورو به مدت ۳ ماه در این نخلستان‌ها بسر می بردند.از این محله سکه‌های متعددی مربوط به دوران مختلف به ویژه دوران ساسانی، صفویه و قاجاریه به دست آمدهاست که اکنون در موزه بندرعباس نگهداری می‌‌شود.ازسکه‌های مشکوفه چنین برمیاد که ملوک هرمز صاحب ضرابخانه بودند و به غیر از مسکوکات مس و نقره، مسکوکات طلا هم ضرب می‌کردند. درسال ۱۹۲۵، تعداد ۶۴ سکه طلا ضرب ملوک هرمز و جرون در قریه گودو کشف شده‌ است.

مرکز دیدنی مسجد جامع اهل سنت بندرعباس

مسجد جامع اهل سنت بندرعباس در سال ۱۱۷۵ هجری قمری توسط زین العابدین ابوالقاسم اوزی احداث و بعدها در طول سالیان با توجه به نیاز و رشد جمعیت و به علت فرسودگی بارها مرمت شده است. شبستان این مسجد در دو طبقه ساخته شده و زیربنای کل مسجد حدود ۴۹۰۰ متر مربعه. شبستان حدود ۲۰ درب بزرگ داره که به ایوانهای شمالی، شرقی و جنوبی مسجد باز می‌شوند. محراب این مسجد با هنر کاشی‌کاری زینت داده شده و بسیار چشمگیراست

مرکز دیدنی منطقه حفاظت شده گنو بندرعباس

منطقه حفاظت شده گِنُو در شمال بندرعباس با آب و هوایی مطبوع سرزمینی کوهستانی، از جمله مناطقی است که کمتر شناخته شده و از نظر آب و هوایی با فضای مرسوم و معمول تفاوت دارد. گنو در شمال بندرعباس قرار دارد و از نظر تنوع گیاهی و جانوری و آب و هوای مطبوع، کوه ها و دره ها بی نظیراست. از سال ۱۳۵۱ تا سال ۱۳۵۴ این سرزمین را به عنوان منطقه حفاظت شده شناختند، اما به دلیل غنای طبیعی از سال ۱۳۵۴ به عنوان پارک ملی معرفی شد. این سرزمین به عنوان بخشی از سرمایه و میراث طبیعی به شمار می رود و شهرت بین المللی دارد. کوه گنو، به سبب داشتن آب و هوای سرد، برف خیز بودن و دامنه هایی سرسبز با آب و هوای مطبوع، از سال ۱۳۲۰ مورد توجه مردم بندرعباس بوده و در طول این سال ها ساکنان شهر برای فرار از گرما، به مناطق ییلاقی کوه گنو مانند کهنوج، باغ کاشان و چاهو سفر می کنند. کوه گنو ۲ قله بزرگ به نام نصیری و بازگرد دارد که بلندترین نقطه را تشکیل می دهند و از انواع درختان جنگلی و بوته های دارویی پوشیده شده است. درختان انگور، سیب، زردآلو، انار، انجیر، نارنگی، لیموترش، نارنج، انبه و خرما طبیعت زیبای منطقه را زینت داده اند.

مرکز دیدنی عمارت کلاه فرنگی بندرعباس

عمارت کلاه فرنگی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این عمارت گمرک قدیمی و تاریخی شهر بندرعباس و محل تجارتخانه داخلی و خارجی بوده است .بنای اصلی ساختمان به پیش از قاجار و به دوره صفویه برمی گردد، اما از اونجا که این عمارت از معماری اروپایی آن دوره تأثیر گرفته است،مانند تعداد زیادی از عمارات دوره قاجار به عمارت کلاه فرنگی مشهور شده است. عمارت کلاه فرنگی در بلوار طالقانی و درست در کنار اسکله قدیمی بندرعباس قرار دارد که خود این اسکله هم یکی از دیدنی های این شهر می باشد.

مرکز دیدنی غار نمکی خرسین بندرعباس

غار خرسین در بخش سیاهو، روستای درگز در شمال شرقی بندرعباس و در فاصله ٨٠ کیلومتری مرکز استان هرمزگان واقع شده است.با حدود یک و نیم ساعت کوهپیمایی سبک به دهانه غار می‌رسیم. دهانه در ارتفاع ۱۰۸۰ متر از سطح دریا قرار دارد. در خرسین قندیل‌های نمکی متعددی می‌بینیم که جزء جدا نشدنی این غار زیبا و بکر هستند. لازم به ذکر است جریان آب شوری در غار وجود دارد که در فصل زمستان و بارش‌های شدید دارای سرعت نسبتا زیادی به سمت خارج غار است. همچنین به علت ریزشی و ناپایدار بودن دیواره‌های غار و بطور کلی محیط این گنبد نمکی بازدید از غار در فصل هایی که با بارش شدید همراه می‌شود به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.اشکال انحلالی نمک به صورت متنوع در این گنبد ایجاد شده است.

مراکز خرید

مرکز خرید بین المللی مریم بندرعباس

این بازار قدیمی اولین بازاریست که بعد از انقلاب در کیش ساخته شد. این بازار بین المللی تنها بازار رو باز جزیره‌ است که نمای سنتی دارد. فضای دلنشین و باز «بازار مریم» با قیمت‌های ارزان خیلی‌ها را به خودش جذب می‌کند

مرکز خرید زیتون بندرعباس

مجتمع تجاری زیتون یکی از پاساژهای معروف و مهم بندر عباس است که اولین مرکز تجاری مدرن و بزرگترین مجتمع در این شهر می باشد. از این مرکز خرید می توانید انواع لوازم مورد نیازتان را تهیه کنید

مرکز خرید ستاره جنوب بندرعباس

مجتمع تجاری «ستاره جنوب» یک مرکز خرید شیک و کامل است که هم مناسب خرید و هم تفریح می باشد. طبقه همکف آن فروشگاههای طلا و جواهرات است. طبقه سومش شهربازی ( بیلیارد و بولینگ و …) و در طبقه آخر هم سینما دارد. درضمن این مجتمع یک رستوران سنتی هم دارد که می توانید در حین صرف غذا از نمای زیبای دریا نیز لذت ببرید.در اینجا چند فست فود هم دارد.این مجتمع دارای پارکینگ اختصاصی نیز می باشد.
هرمزگان – بندرعباس بلوار آیت الله طالقانی ( بلوار ساحلی )

مرکز خرید سیتی سنتر بندرعباس

این مرکز خرید با داشتن بیشتر از ۵۰۰ غرفه به عنوان یکی از بزرگترین مراکز خدماتی و تجاری شهر بندر عباس به حساب می آید. از این بازار سه طبقه می‌توانید انواع پوشاک بانوان و آقایان ، موبایل ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم خانگی و … را تهیه کنید.

هرمزگان – بندرعباس میدان هفده شهریور

مرکز خرید ماهی بندرعباس

بازار ماهی بندرعباس به واقع یکی از نقاط خاص و دیدنی این شهر به شمار می رود. این بازار روز، در محوطهٔ وسیعی، در زیر کپر یا در فضای باز برپا می شود. رونق بساط ماهی فروشان و ماهی و میگو پاک کن ها که انواع و اقسام ماهی ها را در سبدها یا روی حصیر به معرض فروش می گذارند، حاکی از تنوع فراوان ماهی ها در خلیج فارس است

هرمزگان – بندرعباس بلوار صیادان

رستوران ها

رستوران سنتی ستاره جنوب بندرعباس

رستوران سنتی ستاره جنوب، رستورانی چند منظوره با شعبه‌های مختلف در بندرعباس و قشم می باشد. این رستوران یکی از بهترین رستوران‌ها در نوع خودش از نظر کیفیت غذا و سرویس دهی می باشد و به همین دلیل جزو معروف ترین‌ رستوران های جنوب کشور است.در این مجموعه علاوه بر رستوران ایرانی و سنتی، کافی شاپ، فست فود و چایخانه هم دارد.

رستوران ایتالیایی و دریایی روژه بندرعباس

در فضایی آرام و راحت ،انواع غذاهای ایتالیایی و غذاهای دریایی متنوع سرو می شود.

هرمزگان – بندرعباس رسالت شمالی، چهارراه پردیس، تقاطع طلوع، پلاک ۱

رستوران غار نمک بندرعباس

انواع کباب-غذاهای ایرانی-غذاهای دریایی-انواع فست فود-انواع پیتزا-ساندویچ-انواع نوشیدنی های سرد و گرم-کیک-انواع شیک.این رستوران مناسب مهمانی های کوچک،قرار ملاقات های کاری و مهمانان ویژه می باشد.
بندرعباس، چهارراه رسالت،ضلع شمالی فروشگاه رفاه، مجموعه غذایی غار نمک

رستوران و کافه ستاره بندرعباس

در این کافه رستوران می توانید انواع بستنی، نوشیدنی، چای، قهوه ، کیک ، پیتزا و ساندویچ ، انواع فست فودها و کباب ها را میل کنید.

هرمزگان – بندرعباس مجتمع تجاری ستاره شهر ، طبقه چهارم ، کافه و رستوران ستاره

حمل و نقل