شهرآذربایجان غربی  • جمهوری اسلامی ایران
  • 45,650 km²
  • ریال
  • ترکی
  • 3.725میلیون
  • بزودی
  • بزودی

تاریخ باستانی آذربایجان با تاریخ قوم ماد درآمیخته است. قوم ماد پس از مهاجرت به ایران آرام آرام قسمت های غربی ایران از جمله آذربایجان را تصرف کردند. مقارن این ایام دولت هایی در اطراف آذربایجان وجود داشت که از آن جمله می توان به دولت آشور در شمال بین النهرین، دولت هیق در آسیای صغیر، دولت اورارتو در نواحی شمال و شمال غرب، اقوام کادوسی در شرق و کاسی ها در حوالی کوه های زاگرس اشاره کرد. بعد از تأسیس دولت ماد، آذربایجان به ماد کوچک معروف شد و مشتمل بر شهرهای قدیمی همدان، ری، اصفهان و کرمانشاه بود.

مراکز دیدنی

مرکز دیدنی تخت سلیمان تکاب آذربایجان غربی

 تخت سلیمان تکاب, تکاب به معنی آب باریک و زمین کم آب است. شهرستان تکاب دارای ده ها اثر تاریخی است که مجموعه باستانی تخت سلیمان یکی از آنهاست که به عنوان چهارمین اثر بین المللی ایران در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این مجموعه در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب و در محدوده ۱۲/۵هکتاری در جوار منطقه کوهستانی سرشار از جاذبه های کم نظیر طبیعی قرار دارد. در محوطه تاریخی تخت سلیمان، بقایای آتشکده بزرگ ساسانی به نام آذرگشسب به جای مانده که به مدت ۷ قرن آتش آن همیشه روشن بوده است.

مرکز دیدنی آبگرم ایستی سو سلماس آذربایجان غربی

آبگرم ایستی سو سلماس در ۶۹ کیلومتری جاده ارومیه – سلماس قرار دارد. آب این چشمه هنگام خروج گرم و جوشان است، استفاده بهینه و صحیح از آب این چشمه می تواند علاقه مندان زیادی را از داخل و خارج از استان برای بهره مندی از آن راغب کند. طبق تحقیقات انجام یافته ،آب چشمه در ردیف آب های کلروره بیکربنات سدیک و گرم گوگردی است.

مرکز دیدنی دریاچه ارومیه آذربایجان غربی

دریاچه نیلگون یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان با اکوسیستم منحصربفرد به شمار می آید.سواحل دریاچه ارومیه هر ساله با پذیرش گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر جلوه های خاصی از زیبایی های طبیعت را به نمایش می گذارد. این دریاچه یکی از ذخیره گاه های زیستکره طبیعی جهان شناخته شده و دارای بزرگترین آبگیر داخلی کشور و خاورمیانه است. از نظر وسعت بیستمین دریاچه بزرگ و از نظر شوری دومین دریاچه شور جهان بعد از بحرالمیت محسوب می شود. این دریاچه دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ وکوچک با مجموع مساحت ۳۳۴ کیلومتر مربع است. جزیره اسلامی، کبودان، آرزو، اسپیر و جزایر نه گانه از نظر وحوش و وسعت، قابل اهمیت هستند. جزایر کوچک این دریاچه نیز یکی از شگفتی های دریاچه ارومیه است. جزیره«مشت عثمان» جزیره آهکی که دقیقاً همانند تندیس یک مشت درنزدیکی بندرحمانلو قرار دارد، از جمله این جاذبه هاست.

مرکز دیدنی دریاچه مارمیشو آذربایجان غربی

در میان کوهستان های مجاور مرز ایران و ترکیه و ۴۵کیلومتری غرب شهر ارومیه، دریاچه مارمیشو با ۵ هکتار وسعت قرار گرفته است. این دریاچه با ساحل زیبا و پوشش گیاهی بی نظیر درنوع خود ممتاز و با ارزش و محل زیست انواع آبزیان از جمله ماهی قزل آلاست. دریاچه مارمیشو محل مناسبی برای صید ماهی و گذراندن اوقات فراغت گردشگران و دوستداران طبیعت در یک فضای بکر طبیعی است.

مرکز دیدنی مقبره سه گنبد ارومیه ,آذربایجان غربی

مقبره منفرد اسلامی موسوم به سه گنبد در قسمت مرکزی شهر ارومیه متعلق به عصر سلجوقی ،در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بنای موصوف از دو بخش سرداب و شیون گاه تشکیل شده که به وسیله پوششی قوسدار از هم مجزا می شوند و مصالح آن شامل سنگ و آجر و گچ است. این برج آجری استوانه ای شکل متعلق به قرن ششم هجری بوده و در مدخل بنا سه کتیبه به خط کوفی که با سنگ تراشیده اند، باقی مانده است.

مراکز خرید

مرکز خرید صدر ارومیه

آذربایجان غربی – ارومیه خیابان امام خمینی ، خیابان خیام جنوبى

مرکز خرید عازمی ارومیه

این مجتمع تجاری 7طبقه می باشد.طبقه آخر آن کافی شاپ میباشد

مرکز خرید میلاد نور ارومیه

آذربایجان غربی – ارومیه خیابان دانشکده ، خیابان استادان

رستوران ها

رستوران خوان سالار ارومیه

شماره تماس: 3481802- 0441
آدرس: ارومیه، خیابان دانشکده، پایین مرکز خرید دانشکده

رستوران رستوران غزال 2 ارومیه

شماره تماس: 2251228 – 2251229
آدرس: : ارومیه، فلکه جهاد، رستوران غزال 2

رستوران مولوی ارومیه

شماره تماس: 3462181 – 3477481
آدرس: ارومیه، خیابان مولوی، ابتدای بلوار امین

رستوران هتل بین المللی پارک ارومیه

شماره تماس: 32-2245926-0441
آدرس: : ارومیه ، خیابان امام روبروی بازار ، هتل بین المللی پارک ارومیه
وب سایت: www.parkhotel.ir

حمل و نقل