شهر کرمان  • جمهوری اسلامی ایران
  • 185 km²
  • ریال
  • فارسی
  • 515.114
  • بزودی
  • بزودی

استان كرمان با توجه به ويژگي هاي طبيعي خود از دشت هاي مرتفع و فضاهاي كويري گسترده اي برخوردار است كه برخي از آن ها هم چون دشت ها و مناطق ييلاقي، مورد استفاده وسيع گردشگري قرار مي گيرند و برخي ديگر هم چون فضاهاي كويري مورد استفاده ي تورهاي كويري در صنعت گردشگري ايران قرار مي گيرند
استان كرمان در كنار كوير بي انتهاي خود و زيبايي هاي كوير از مناطق خاص ييلاقي مي توان چشم اندازهايي را ديد كه در ديگر نقاط كم تر يافت مي شود. تپه يا رشته كوه هاي ماسه اي (تلماسه) كه بر اثر وزش باد و جابه جا شدن ماسه ها پديد آمده و شكل و اندازه آن ها بر اثر وزش باد مدام در حال تغيير است؛ از جذاب ترين اشكال ژئومورفولوژي استان كرمان به شمار مي روند. آب و هواي كوير براي نيمي از سال مطلوب است و كوهستان هاي استان نيز براي نيمي ديگر از سال.

مراکز دیدنی

مرکز دیدنی باغ شاهزاده ماهان کرمان

باغ شاهزاده در دامنه کوه جوپار و در بستر کویری، در فاصلة 35 کیلومتری جنوب‎شرقی شهر کرمان و در فاصله 6 کیلومتری شهر ماهان در مسیر جاده کرمان – بم در استان کرمان در نزدیکی ارتفاعات جوپار بنا گردیده است.
این باغ در عصر قاجار در دوران یازده ساله فرمانفرمایی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله (1298 هـ . ق تا 1309 هـ . ق) احداث گردیده است. محل استقرار این باغ در نزدیکی مقبرة شاه نعمت‌الله ولی در دامنه ارتفاعات جوپار می‌باشد.
باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است که از شرایط مساعد طبیعی ممتازترین بهره‌برداری را نموده است. وجود خاک حاصل‌خیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و بالاخره دسترسی به آب (قنات تیگران) امکان ایجاد باغی در آن مقیاس را در گستره‌ای خشک و بی آب و علف معجزه گونه فراهم ساخته است.

مرکز دیدنی قلعه دختر کرمان

در حومه شهرکرمان دو قلعه باستاني وجود دارد که هردو «قلعه دختر» نام دارند. يکي قلعه اي است که از گل ساخته شده و در ارتفاعات مابين زريسف و کوه مسجد صاحب الزمان بنا شده است.ديگري قلعه اي است سنگي که در شمال شهر و در دست چپ راهي که بزرند مي رود واقع است و با جاده کمربندي شهرنزديک به ده کيلومترفاصله دارد.در شمال جلگه شهر کرمان صخره اي سر به آسمان کشيده و قلعه دختر مورد بحث اين نوشته بر قله اين صخره بنا شده است.صخره اي که قلعه بر فرازش ساخته شده است در حدود چهارصد متر بلندي دارد و سطح بام آن بيش از بيست هکتار است.

مرکز دیدنی مسجد چهل ستون کرمان

این مسجد از یادگارهای حاج آقا علی زعیم الله تاجر معروف عصر قاجار است که مجموعه بازار،کاروانسرا،آب انبار،و مسجد چهل ستون در خیابان شریعتی کرمان از او باقی مانده است.
به قول مؤلف جغرافیای کرمان (ص169)((مردی که سی سال قبل ملک ومال نداشت،اکنون البته سالی ده هزار تومان مداخل دهاتش متجاوز است.))
او این مسجد را به سبک مسجد چهل ستون شیراز ساخت و در آن زمان بیش از یکصد هزار تومان خرج آن کرد.شیخ یحیی احدی در ((فرماندهان کرمان))به نقل از بهجه الصدور آورده است که حاج آقا علی این مبلغ را خرج احداث مسجد نمود.

مرکز دیدنی مسجد گنجعلیخان کرمان

به استناد کتیبه، تاریخ احداث مسجد 1007 هـ . ق. است. با دالانی طولانی که بدنه آن گچبری شده به فضای گنبدخانه می رسیم. در این فضا نیم طبقه ای جهت خانم ها در ضلع شرقی برپا شده که بر ستون های گچبری شده استوار است. نقشه گنبدخانه مربع است که در پاکار تبدیل به هشت و در مرکز گنبد تبدیل به نورگیر 12 ضلعی شده است. تمامی سطح داخلی گنبد با مقرنسکاری و تزیینات مرسوم دوره صفویه تزیین شده است. در این مسجد کوچک اثری از تمامی هنرهای ظریفه معماری مانند گچبری، خطاطی، حجاری، کشته بری، درودگری، کاشیکاری به چشم می خورد و به همین جهت می توان آن را موزه ای از هنرهای عصر صفویه دانست. نور داخلی مسجد از نورگیرهای جانبی و سقف تأمین می شود.

مرکز دیدنی موزه سکه کرمان

این موزه در مجموعه گنجعلی خان قرار دارد. ساختمانی مربع شکل با یک گنبد و چهار طاق نمای کم عمق که چهار اتاق در گوشه های آن قرار گرفته است. این ساختمان که به ضرابخانه معروف می باشد، توسط سلطان محمد معمار یزدی ساخته شده است. هنگام مرمت ضرابخانه، چکش و پولاد ضرب سکه و مقداری سکه ضرب شده کشف شده است. در سال ۱۳۷۰ ضرابخانه به موزه سکه تبدیل شد و در آن، از ادوار مختلف تاریخ سکه هایی جهت نمایش قرار گرفت. در یکی از اتاق های موزه مجسمه استاد ضراب را به همراه شاگردش در حال ضرب سکه نشان می دهد.

مرکز دیدنی کاروانسرای حاج مهدی کرمان

کاروانسرای حاج مهدی مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، بازارمیدان قلعه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۸۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
اگر چه قدمتی کمتر از کاروانسراهای چون هندوها وکیل و گنجعلیخان دارد معذلک از جایگاه خاصی برخوردار و یازآور روزگاری است که برخی از زرتشتیان و اقلیت های دیگر مهبی در بعضی از حجره های آن به امر تجارت مشغول بودند .
این کاروانسرا دارای 14حجره و دو در است که یکی در بازار میدان قلعه و دیگری در کوچه معروف به سینما تابان قرار دارد ووضعیت کنونی آن به گونه ای است که اگر تعمیراتی درآن صورت گیرد قابل استفاده خواهد بود فعلا چند مورد کسب و کار و تعدادی انبار رونق بخش این کاروانسراهستند.

مرکز دیدنی کاروانسرای هندوها کرمان

کاروانسرای هندوها مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، ضلع شرقی بازار میدان قلعه، کاروانسرای حاج مهدی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بین سال‌های 1850 تا 1925 میلادی به مدت 75 سال دوران نفوذ انگلیس در كرمان بود، با تشویق‌ آن‌ها امر تجارت بین پارسی‌ها و هندوها رونق گرفت. در آن زمان قالی، شال و كتیرا از كرمان به هندوستان صادر می‌شد و به جای آن از هند چای، شكر،‌ پارچه، شمع و ادویه وارد می‌كردند. لذا یك كاروان‌سرا در كرمان به نام كاروان‌سرای هندوها معروف گردید.
کاروانسرای حاج آقا علی مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان شریعتی، بازار حاج آقا علی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
حاج علی آقا از ثروتمندان کرمانی عصر قاجاربود او که زندگی را با پیله وری و خریدو فروش اجناس مورد نیاز مردم کرمان آغاز کرد از نظر مالی به جایی رسید که با کشورهای مختلف هندو چین معامله داشت و کاروان های شتر او به چند کیلومتر می رسید .

مرکز دیدنی گنبد سبز کرمان

گنبد سبز از بناهاى قرن هفتم هجرى شهر کرمان است که به قُپهٔ سبز نيز شهرت دارد. اين اثر از بقاياى مدرسه و آرامگاه قراختائيان کرمان به يادگار مانده که در اثر زلزله ۱۳۱۴ هجرى قمرى قسمت اعظم آن ويران شده است. در حال حاضر فقط سردر ورودى مدرسه باقى مانده است. بقاياى ديوارهاى آن و همچنين آرامگاه زير ساختمان‌هاى مسکونى مدفون شده است.

مراکز خرید

مرکز خرید آزادی کرمان

کرمان میدان آزادی

مرکز خرید اختیاری کرمان

چهارمین قسمت بازار کرمان که به «بازار اختیاری» معروفه از انتهاى جنوبى بازار گنجعلى‌خان شروع مى‌شه و تا اول بازار وکیل امتداد داره. مدرسه شفیعیه، کاروان‌سراى گلشن، سه بازارچه سردارى و حمام یا چای‌خانه سنتى وکیل در این بازار قرار گرفتن.

مرکز خرید شفا کرمان

مرکز خرید دو طبقه جمع و جور که ۳۵ واحد تجاری داره و داشتن یه کافی شاپ در این مجتمع از مزایای اون به حساب میاد.

مرکز خرید اطلس کرمان

کرمان چهاراه ولیعصر

از این پاساژ می تونین انواع لوازم هنری، لباس، وسایل ورزشی و تجهیزات پزشکی رو تهیه کنین. .

رستوران ها

رستوران البرز کرمان

از هر کرمانی که سراغ رستوران خوب شهر را بگیری البرز را در اولین پیشنهادهای خود جای می دهند. این رستوران که سالاد بار از مزایای عمده آن می باشد یکی از بهترین رستوران های شهر است که در آن می توانید انواع کباب ها، غذاهای دریایی و غذاهایی از این نوع را بیابید.
پیشنهاد ما به شما در البرز زبان و ماهیچه است که یکی از لذیذترین غذاهای این رستوران کرمانی هستند
اطلاعات مکان:
قیمت : لوکس

اینترنت : دارد

جای پارک : ندارد

نوع رستوران : مدرن

نوع غذا : ایرانی

صبحانه : ندارد

ساعت کاری : از 11:30 تا 15:30 و 19:30 تا 23

آدرس : کرمان، بلوار جمهوري، حد فاصل چهار راه شفا و فرهنگيان، بعد از مسجد امام رضا

تلفن : 2123133 – 0341

رستوران تیموری کرمان

اگر اهل ساندویچ های کتلتی آن هم از نوع خانگی هستید و مسافر کرمان، سری به ساندویچ تیموری بزنید؛ جایی که می توانید لذیذ ترین کتلت های کرمان را در آن بیابید.
برای کسانی که به غذاهای دست ساز علاقه چندانی ندارند نیز همبرگر مخصوص این ساندویچی را پیشنهاد می دهیم.
نوش جان!
اطلاعات مکان :
قیمت : متوسط

نوع رستوران : فست فود

نوع غذا : ساندویچی

صبحانه : ندارد

آدرس : کرمان، خیابان شریعتی، خیابان طالقانی

رستوران خانه مکث کرمان

مدیریت خوش ذوق این رستوران سنتی، بخشی از منوی خود را به این نوع جاذبه اختصاص داده است. در مکس می توانید غذاهای محلی کرمان را تجربه کنید؛ غذاهایی چون دیزی، بزقرمه.
طبقه بالای این رستوران نیز به فست فود و پیتزا اختصاص داده شده است
اطلاعات مکان:
قیمت : متوسط

نوع رستوران : سفره خانه,فست فود

نوع غذا : ایرانی,فست فود,پیتزایی

آدرس : كرمان، بلوار جمهوری اسلامی، چهارراه امام جمعه، جنب پیتزا مکث

تلفن : 0341-2458004

رستوران دل کرمان

به دوستداران غذاهای دریایی و ایتالیایی مژده می دهیم که در رستوران دل می توانند یکی از بهترین طعم های این نوع غذاها را تجربه کنند. این رستوران که محیطی زیبا و منحصربفرد را برای میهمانانش مهیا نموده است، با کادری مجرب و آموزش دیده در کرمان در انتظار شما خواهد بود.
اطلاعات مکان :
قیمت : لوکس

نوع رستوران : ایتالیایی

نوع غذا : فرنگی,دریایی,دریایی

صبحانه : ندارد

ساعت کاری : 12 تا 16 و 19:30 تا 23

آدرس : کرمان، بزرگراه هفت باغ

رستوران سیاح کرمان

رستوران سیاح یکی دیگر از رستوران های خوب و با کیفیت کرمان است که با دو شعبه در کرمان فعالیت می کند. سرویس دهی خوب در کنار فضای مدرن رستوران و غذاهای لذیذ ایرانی این رستوران را یکی از اولین گزینه های گردشگران کرمانی نموده است.
در این رستوران می توانید انواع کباب ها، غذاهای متنوع دریایی و سایر غذاهای ایرانی را نوش جان نمایید
اطلاعات مکان:
قیمت : لوکس

اینترنت : ندارد

جای پارک : دارد

نوع رستوران : مدرن

نوع غذا : ایرانی

صبحانه : ندارد

ساعت کاری : از 12 تا 3:30 و 7:30 تا 11

آدرس : کرمان، بلوار جمهوری، بعد از چهار راه فرهنگیان، خیابان هوشنگ مرادی کرمانی

تلفن : 0341-2110126

حمل و نقل